سر دبیر رأی الیوم تصریح کرد که رییس‌جمهوری سوریه طی گفت وگو با تلویزیون استرالیا، به صورتی غیرمستقیم اعلام کرد که موضع آمریکا در قبال دمشق تغییر کرده و خواهان هماهنگی با این نظام در جنگ با تروریسم در سوریه است.

به گزارش پرس شیعه؛ روزنامه الکترونیکی «رأی‌الیوم» در مقاله‌ای در ستون «سخن سردبیر» به ‌قلم «عبدالباری عطوان» تحلیلگر مطرح جهان عرب نوشت: منابع مطلع از هماهنگی مشترک آمریکا و روسیه برای اضافه کردن «جبهه النصره» مانند همتایش «داعش» به فهرست گروه‌های تروریستی خبر دادند. آیا انفجارهای فرودگاه استانبول باعث می‌شود ترکیه به آمریکا و روسیه در این طرح هماهنگی ملحق شود؟ آیا بشار اسد حملات خود را علیه معارضان «میانه‌رو» تحت حمایت آمریکا را متوقف خواهد ساخت؟

گزارش‌های خبری روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های بین‌المللی مانند «رویترز» حاکی از وجود طرحی آمریکایی – روسی در جهت همگام ساختن مواضع دو کشور برای مبارزه با گروهک‌های تروریستی داعش و جبهه النصره می‌باشد. این طرح در صورت متقاعد کردن رییس‌جمهوری سوریه از سوی مقامات روسی برای متوقف کردن حملات ارتش سوریه به معارضان میانه‌روی این کشور، اجرا خواهد شد.

حملات هوایی روسیه و سوریه علیه مواضع گروه‌های معارض سوری موسوم به میانه‌روها، اختلافات عمیقی میان آمریکا و روسیه طی روزهای اخیر را به دنبال داشته است و آن زمانی بود که «جان کری» وزیر خارجه آمریکا خشم و انزجار خود را از این حملات ابراز داشت و این اقدام را نقض آتش‌بس قلمداد کرد. این اقدامات نظامی مشترک روسی – سوری امریکا را به ایجاد طرحی مبتنی بر مداخله نظامی مستقیم در سوریه واداشت.

پاسخ روسیه به اتهام‌های آمریکا این است که تمایز بین جبهه النصره که در فهرست گروه‌های تروریستی درج شده و بین دیگر گروه‌های معارض سوری امری دشوار است؛ چرا که شواهد و مستندات زیادی از وجود اتحاد و ائتلاف بین جبهه النصره و دیگر گروههای مخالف و همینطور تقارب مواضع جغرافیایی این دو طرف دلالت می کند.

دولت روسیه، جبهه النصره را که مورد حمایت برخی کشورهای عربی مانند قطر و عربستان سعودی است، گروهی تروریستی می‌داند که خارج از توافق‌های آتش‌بس است؛ در حالی‌که از دیدگاه دولت سوریه تمام گروه‌های معارض مسلح از جمله جبهه النصره گروه‌هایی تروریستی هستند، که بدون تردید باید با آنها مبارزه کرد.

بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه در مصاحبه اخیر خود با شبکه استرالیایی «اس‌بی‌اس»، تأکید داشت وزیران سوری تحت فشار عربستان و در برخی موارد فرانسه از دولت سوریه جدا شدند. وی در ادامه گفت: بدون مبارزه با تروریسم نمی‌توان به راه‌حلی برای بحران سوریه رسید. اسد بر عدم توقف پشتیبانی کشورهای حامی تروریسم مانند قطر، ترکیه، عربستان از گروه‌های تروریستی تأکید کرد.

بازگشت دوباره روابط روسیه و ترکیه به حالت عادی، و جلسه مشترک بین «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه با همتای ترکی خود «مولود چاووش اوغلو» که دیروز- جمعه- در شهر «سوچی» روسیه برگزارشد، شاید بسیاری از معادلات پرونده سوریه و بویژه در عرصه‌های جنگ را تغییر دهد.

لاوروف گفت: دو کشور روسیه و ترکیه تصمیم گرفته‌اند گروه کاری مبارزه با تروریسم که از نوامبرگذشته به حالت تعلیق درآمده بود را دوباره فعال کنند. وی همچنین بر عمیق‌تر شدن روابط نظامی بین دو کشور تأکید کرد.

انفجارهای تروریستی، که صنعت گردشگری ترکیه و فرودگاه «آتاتورک» را در استانبول مورد هدف قرار داد، ممکن است به یک تغییر رادیکالی در نگرش مقامات ترکیه منجر شود، که این امر مشارکت در مبارزه علیه گروهک‌های تندرو مانند جبهه النصره و داعش را شامل نخواهد شد. اما ایجاد همگرایی با دولت سوریه از طریق دولت روسیه انجام خواهد گرفت.

روشن است که این انفجارهای استانبول، آغاز جنگ اعلام شده از سوی داعش علیه ترکیه است. داعش ترکیه را به جانبداری از آمریکا و عقب‌نشینی از مواضع خود در حمایت از هرگونه تلاش برای سرنگونی نظام سوریه، متهم می‌کند. این امر به این معنی است شبیه این انفجارها که به استراحتگاه‌های توریستی ترکیه در ساحل جنوبی ترکیه گسترش یافته، در مرحله بعدی خطرناک‌تر و با شدت بیشتری خواهد بود.

دولت آمریکا در به راه انداختن جنگ علیه جبهه النصره متردد است تا اولویت را ریشه‌کن داعش قرار دهد و از ناراحتی کشورهای حامی آن یعنی برخی کشورهای عربی و ترکیه جلوگیری کند. ولی به نظر می‌رسد این وضعیت در سایه مبادله تجدید شده آمریکا و روسیه، در حال محو شدن است. شاید استقبال بشار اسد، رییس‌جمهوری سوریه طی گفت‌وگویش با تلویزیون اسپانیا، این هماهنگی آمریکا و روسیه در این زمنیه و همچنین تغییر در موضع آمریکا به نفع پیوستن اسد به این هماهنگی را نشان می‌دهد.

قرار گرفتن «جبهه النصره» در یک سبد با داعش از سوی آمریکایی‌ها و روس‌ها، که بدون مخالفت ترکیه و با تایید رسمی سوریه صورت گرفت، چه بسا به شکلی کلی قواعد بازی را در عرصه‌های سیاسی و نظامی در سوریه تغییر دهد و براین اساس، راه‌حل نظامی بر راهکارهای سیاسی اولویت پیدا کند و همزیستی با «بشار اسد» رییس‌جمهوری سوریه و دولت آن حداقل در آینده‌ای نزدیک انجام شود. از این‌رو، تصادفی نیست که «عادل الجبیر» وزیر خارجه سعودی خود طی دو سفر اخیرش به فرانسه و آمریکا، که به همراه «محمد بن سلمان» جانشین ولیعهد، وزیر دفاع و رییس شورای عالی اقتصادی انجام شد، به تکرار اظهارات معروف مبنی بر کناره‌گیری اسد از قدرت، پایان داد.