دانش‌آموزان آلمانی قرار است در قالب طرح «برج کتاب» به اندازه ارتفاع دو مناره مسجد امام علی (ع) هامبورگ (۳۶ متر)، کتاب بخوانند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از مرکز اسلامی هامبورگ، «برج کتاب» عنوان پروژه بزرگ کتاب‌خوانی کودکان دانش‌آموز است که از پنج سال پیش به همت خانم اورزِل شِفلر، نویسنده مشهور کتاب کودک در آلمان آغاز به کار کرده است. ایده این پروژه بعد از انتشار برخی مستندات مؤسسه تحقیقاتی پیزا که در آن اعلام شده بود، سطح دانش کودکان در حد مطلوب نیست و در آن میزان انس کودکان با کتاب و مسئله کتابخوانی کم توصیف شده بود، شکل گرفت.

در پروژه «برج کتاب» که با مشارکت مدارس و معلمین ابتدایی انجام می‌شود، شاگردان هر کلاس کتاب‌های مختلف مورد علاقه خود را خوانده و معلمان اندازه مجموع عطف کتاب‌ها(ضخامت کتاب‌ها) را محاسبه و اعلام می‌کنند که این اندازه باید در هر دوره به اندازه ارتفاع یکی از اماکن مهم و فرهنگی باشد.

در این بین مرکز اسلامی هامبورگ که به عنوان نخستین مسجد مسلمانان در هامبورگ و با قدمتی بیش از ۵۵ سال و معماری بسیار زیبا، از سال ۲۰۱۳ میلادی جزء میراث فرهنگی آلمان محسوب می‌شود، یکی از خواستگاه‌های این پروژه فرهنگی بود که بعد از برج بلند ساختمان شهرداری، قرار است دانش‌آموزان به اندازه ارتفاع دو مناره مسجد امام علی(ع) هامبورگ(۳۶ متر)، کتاب بخوانند.

به گفته خانم شِفلر، این پروژه هم اکنون در کشورهای اتریش، لهستان، اسپانیا، لوکزامبورگ و … در حال اجرا است.

مرکز اسلامی هامبورگ مورد توجه بیش از پیش دانش‌آموزان

صبح روز چهارشنبه، نهم تیرماه، آیت‌الله رمضانی، امام و مدیر مرکز اسلامی هامبورگ با حضور در ساختمان شهرداری ایالت هامبورگ، با اولاف شولتس، شهردار این ایالت ملاقات و سمبل پروژه کتاب‌خوانی کودکان با عنوان «برج کتاب» را از وی تحویل گرفت.

در این جلسه که در آن دانش‌آموزان مقطع ابتدایی برخی از مدارس هامبورگ به همراه معلمان و مربیان خود نیز حضور داشتند، اولاف شولتس، شهردار ایالت هامبورگ پس از سخنرانی کوتاهی، ادامه کار پروژه «برج کتاب» را به مرکز اسلامی هامبورگ سپرد.

وی در ابتدا خطاب به کودکان حاضر در جلسه اظهار کرد: من به شما که چنین فرصت مغتنمی را برای مطالعه کتاب و آشنایی با تجربیات جدید و فراگیری سرگذشت‌های خوب و بد دیگران را به دست آورده‌اید، غبطه می‌خورم. بدون شک این کار دسته‌جمعی، انگیزه بسیار فراوانی به شما می‌دهد که به دنبال مطالعه کتاب‌های مختلف باشید.

وی در ادامه ضمن بیان اینکه بسیار خوشحال است که مرکز اسلامی هامبورگ پس از شهرداری هامبورگ، چتر حمایت از این پروژه فرهنگی را در دست خواهد داشت، افزود: بدون شک مشارکت نهادهای مذهبی همچون مراکز اسلامی، بابی برای همکاری‌های فرهنگی بیش از پیش خواهد بود.

در ادامه این نشست، آیت الله رمضانی، امام و مدیر مرکز اسلامی هامبورگ سخنرانی کرد و ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع کودکان دانش‌آموز و معلمان و مربیان آنان، گفت: من بیش از ۳۵ سال است که معلم هستم و به این امر افتخار می‌کنم؛ چراکه معلمی شغل همه پیامبران الهی بوده است و رسولان الهی همواره بشریت را به فراگیری حکمت، معرفت و انس با کتاب دعوت می‌کردند.

وی افزود: در طول این ۳۵ سال نیز همیشه با کتاب مأنوس بوده‌ام، به گونه‌ای که در کتابخانه شخصی خود بیش از ۸۰۰۰ کتاب دارم و زمانی بود که روزانه بیش از ۱۶ ساعت به مطالعه و درس و بحث مشغول بوده‌ام و البته امروز هم در حد فرصتی که دارم به مطالعه و نوشتن می‌پردازم. من این را باور دارم که کتاب بهترین دوست انسان است و از طریق آن آدمی می‌تواند با امور بسیاری از جمله تاریخ گذشتگان، فرهنگ و آداب و رسوم اقوام و ملل مختلف آشنا شود. به وسیله کتاب انسان می‌تواند از تجربه دیگران و سرنوشت انسان‌های پاک پیامبران و سیره زندگی جوانان خوب بهره‌مند شود.

آیت‌الله رمضانی گفت: شما کودکان دانش‌آموز می‌توانید از طریق کتاب با همه بچه‌های دنیا ارتباط داشته باشید. اما حتماً این را شنیده‌اید که بچه‌هایی در آفریقا هستند که این امکانات را ندارند و گرسنه هستند و از گرسنگی می‌میرند. شما می‌توانید حال همه آنان را از طریق مطالعه بدانید و در صدد کمک‌رسانی به آنان برآیید.

وی افزود: همه شما دانش‌آموزان و نیز سایر دانش‌آموزان مدارس هامبورگ از این پس می‌توانید بیشتر به مرکز اسلامی هامبورگ بیایید و با فرهنگ و آداب و رسوم مسلمانان از نزدیک آشنا شوید. ما منتظر شما هستیم و در آنجا با شما سخن خواهیم گفت و پاسخ‌گوی سؤالات شما خواهیم بود. این را هم باید بگویم که من به بچه‌ها عشق می‌ورزم؛ زیرا پاکی و صداقت را در کلام و نگاه آنها مشاهده می‌کنم و بدون شک آنها به صداقت و راستی بسیار نزدیکند.

رمضانی گفت: در پایان لازم است از جناب شهردار به خاطر علاقه نشان‌دادن به کتاب و فرهنگ کتاب‌خوانی تشکر داشته باشم، چراکه این امر می‌تواند اهمیت مطالعه را برای دانش‌آموزان بیش از پیش نشان دهد و نیز تشکر و قدردانی می‌کنم از خانم شِفلر که خود نویسنده کتاب کودک هستند و به این کار خود هم بسیار علاقه نشان می‌دهد و ما را در این جلسه دعوت کردند.

وی تصریح کرد: بر اساس آموزه‌های دینی و انسان همه ما می‌توانیم در کنار هم زندگی توأم با عقلانیت، معنویت و همزیستی مسالمت‌آمیز داشته باشیم و این مهم را به خوبی در اینجا تجربه کنیم. در این خصوص هامبورگ جایگاه بسیار ویژه‌ای دارد و می‌تواند الگوی خوبی برای زندگی مسالمت‌آمیز پیروان همه ادیان و فرهنگ‌ها باشد و قرارداد رسمی مسلمانان و ایالت هامبورگ نیز بیانگر این مهم است.

آیت‌الله رمضانی در پایان خاطرنشان کرد: در جلسه افطار چند روز پیش شیعیان در برلین نیز «زیگمار گابریل»، قائم‌مقام صدراعظم آلمان، در سخنان خود به این موضوع مهم اشاره کرده بود که همه با هم باید آلمان را بسازیم و آلمان متعلق به همه شهروندان از مسلمان و غیرمسلمان است و ما همواره اعلام کرده و می‌کنیم که حضور مسلمانان برای این کشور یک فرصت است که می‌توان برای امنیت و سازندگی از آن استفاده کرد.