وزیر خارجه عربستان در تازه ترین اظهارات خود علیه ایران، از پاریس ایران را به ایجاد بی‌ثباتی در لبنان متهم کرد و از تهران خواست که دست از آنچه او «دشمنی» خواند بردارد.

به گزارش پرس شیعه؛ عادل جبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی در اختتامیه سفر محمد بن سلمان جانشین ولی‌عهد عربستان به فرانسه با تکرار اتهام‌های پیشین خود، به نیروهای بسیج مردمی عراق حمله کرد.

جبیر در اظهاراتی مدعی شد که نیروهای بسیج مردمی عراق وابسته به این کشور نبوده و ایران است که این شبه‌نظامیان فرقه‌گرا را فرماندهی می‌کند.

وی با بیان اینکه در عملیات آزادسازی فلوجه این نیروها برخی خطوط را زیر پا گذاشتند، گفت: ما معتقدیم که این شبه نظامیان باید منحل شوند.

وزیر خارجه عربستان همچنین با متهم کردن تهران به ایجاد تنش در برخی کشورهای منطقه، از آن خواست که از دشمنی خود علیه عربستان سعودی دست بردارد.

جبیر مدعی شد: ایران قصد دارد لبنان را در وضعیت بی‌ثباتی نگه دارد تا به نفع «حزب‌الله» همپیمان استراتژیک خود تمام شود؛ حزب‌اللهی که مانع انتخاب رییس جمهور لبنان می‌شود.

اتهام ایران به دخالت در امور داخلی کشورهایی چون عراق و لبنان در حالی صورت می‌گیرد که ثامر السهبان، سفیر عربستان در بغداد به دلیل اظهارات تحریک آمیز خود علیه نیروهای حشد الشعبی و ایجاد اختلاف بین اهل تسنن و شیعیان، بارها از سوی وزارت خارجه عراق احضار شده است.

در مقابل ایران از همان روزهای نخستین اشغال موصل به دست داعش، اقدام به حمایت از دول، ارتش و مردم عراق کرد و کمک‌های استشاری و نظامی آن به نیروهای نظامی عراق همچنان ادامه دارد.