حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب که پیش از این مرحوم دکتر سعید کاظمی آشتیانی را «فرزند صالح انقلاب» خوانده بودند برای نخستین بار پس از ۱۰ سال، در اولین روز سال ۱۳۹۵ از رئیس فقید پژوهشکده رویان، با عنوان «شهید» نام بردند.

به گزارش پرس شیعه؛ رهبر انقلاب اسلامی در قسمتی از فرمایشات خود در اجتماع پرشور زائران و مجاوران در رواق امام خمینی (ره) حرم حضرت ثامن الحجج (ع) در اولین روز سال ۱۳۹۵ با تاکید بر ضرورت حمایت از جریان انقلابی فرمودند:

«جریان انقلابی است و هم سرعت خواهد داشت، هم موفّقیت خواهد داشت. ما در هرجایی که کار انقلابی کردیم، این‌ها را داریم. ببینید! کاری که شهدای هسته‌ای ما در زمینه‌های هسته‌ای که بسیار هم حسّاس است پیشاهنگش بودند، کاری که شهید طهرانی‌مقدّم پیشاهنگش بود، کاری که شهدای هسته‌ای پیش‌آهنگ آن بودند در زمینه‌های هسته‌ای. کاری که شهید تهرانی‌مقدم پیش‌آهنگ آن بود. کاری که شهید کاظمی در زمینه سلول‌های بنیادی پیش‌آهنگ آن بود؛ این‌ها کار‌های بسیار بزرگی است. کار‌ی که شهید آوینی و مرحوم سلحشور در زمینه فرهنگی پیش‌آهنگ آن بودند؛ این‌ها پیشروان کارهای انقلابی در کشور هستند. اینکه من بار‌ها تکرار کردم نیروهای انقلابی و حزب‌اللهی را گرامی بدارید، به این خاطر است که هرجا کار انقلابی انجام شد، اثرش را دیدیم.»

ایشان در سخنان خود برای اولین بار پس از ۱۰ سال، رسما از مرحوم دکتر سعید کاظمی آشتیانی رئیس فقید پژوهشکده رویان با عنوان «شهید» نام بردند.

اما شهید سعید کاظمی آشتیانی که بود؟

زنده یاد دکتر سعید کاظمی آشتیانی، در نخستین روز از فروردین ماه ۱۳۴۰ در تهران به دنیا آمد.

آثار نبوغ از‌‌ همان سنین نوجوانی و جوانی در وی قابل مشاهده بود. به طوری که در سال ۱۳۵۸ در‌‌ همان سن ۱۸ سالگی هم زمان با ورود به دانشگاه، در هنرستان پیام امید به تدریس ادبیات و بینش اسلامی می‌پرداخت.

سال ۱۳۵۸ در رشته فیزیوتراپی دانشگاه علوم پزشکی ایران پذیرفته شد. تعطیلی دانشگاه‌ها به علت انقلاب فرهنگی و حضوری وی در جبهه‌های نبرد طی آن سال‌ها باعث شد پس از ۱۱ سال سرانجام در سال ۱۳۶۹ با اخذ مدرک کار‌شناسی ارشد رشته فیزیوتراپی از دانشکده علوم توانبخشی فارغ التحصیل گردد.

در سال ۱۳۶۱ با همکاری دو تن از همکارانش جهاد گروه پزشکی را در دانشگاه علوم پزشکی ایران تأسیس کرد. این گروه هسته اولیه جهاد دانشگاهی علوم پزشکی ایران بود که در سال ۱۳۶۵ شکل گرفت و دکتر کاظمی تا سال ۱۳۷۰ عهده دار مسئولیت بخش طرح‌ها و تحقیقات آن بود. از سال ۱۳۷۱ با تغییرات ساختار مدیریتی جهاد دانشگاهی به سمت ریاست جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی ایران منصوب شد که این مسئولیت تا پایان دوره حیاتش بر عهده وی بود.

در طی این سال‌ها مراکز درمانی متعددی تأسیس و گروه‌های مختلف پژوهشی را راه اندازی کرد که در آن میان پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی یکی از مهم‌ترین این مراکز بود.

پژوهشکده رویان جهاددانشگاهی خرداد ماه ۱۳۷۰ با مدیریت دکتر کاظمی رسما فعالیت خود را آغاز کرد و تاکنون هزاران زوج نابارور با بهره‌مندی از خدمات این مرکز پیشرفته درمان ناباروری صاحب فرزند شده‌اند. دکتر کاظمی در همین دهه و هم زمان با مدیریت جهاد دانشگاهی علوم پزشکی ایران و پژوهشکده رویان در دانشگاه تربیت مدرس به ادامه تحصیل در رشته علوم تشریح با گرایش جنین‌شناسی پرداخت و در سال ۱۳۷۶ با رتبه ممتاز موفق به اخذ درجه دکتری شد.

دانش فراوان، هوش سرشار، توان مدیریتی بالا از یک سو و تعهد، ‌ اخلاص و ایمان همیشگی او به خداوند متعال از سویی دیگر سبب شد تا در دوران حیات کوتاهش در دو حوزه مدیریتش موفقیت‌های چشمگیری همچون گسترش روشهای پیشرفته درمان ناباروری، ‌تولید و تکثیر و انجماد سلولهای بنیادی جنینی و همانند سازی (کلونینیگ) ‌حیوانات را رقم بزند.

وی در اعتلای نام جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های بین المللی نیز با ثبت این پیشرفت‌ها، حضور در کنگره‌های متعدد بین المللی و ابتکار برگزاری جشنواره بین المللی رویان سهمی از یاد نرفتنی دارد.

شهید کاظمی در سال ۸۳ به دلیل تلاش‌های فراوان در زمینه تحقیقات سلول‌های بنیادی جنینی به عنوان یکی از چهره‌های ماندگار کشور معرفی و از وی تقدیر شد.

شنیده‌ها حکایت از آن دارد که در‌‌ همان سال ۱۳۸۳ نام دکتر سعید کاظمی آشتیانی ‌به‌ عنوان یکی از تاثیرگذار‌ترین دانشمندان خاورمیانه که با توسعه دانش سلول‌های بنیادی دست بر‌تر علمی را برای ایران ایجاد کرده بود در فهرست ترور موساد قرار گرفته بود.

پیش از این اعلام شده بود که مرحوم کاظمی آشتیانی در ۱۴ دی ۱۳۸۴ به علت سکته قلبی درگذشته است اما منابع آگاه می‌گویند این نابغه فناوری سلول‌های بنیادی توسط موساد «ترور بیولوژیک» شده است.

درحالیکه بسیاری از شخصیت‌های مخالف رژیم صهیونیستی با ابتلا به بیماری‌هایی ناشناخته به مرگ‌هایی دردناک دچار شده‌اند، بسیاری از کار‌شناسان و رسانه‌ها از مراکز ترورهای بیولوژیک موساد خبر می‌دهند.

این نوع مرگ‌های آرام از طریق استفاده از سموم مرگ‌آور و خطرناک که تاثیر منفی بر روی ارگان‌های مختلف بدن دارد، مرگی تدریجی، سخت و دردآور را به همراه دارد.

از میان برداشتن مخالفان سیاسی بخصوص فعالان فلسطینی از طریق خوراندن، تزریق و روش‌های دیگر انتقال سم، یکی دیگر از جنایات رژیم صهیونیستی است که توسط کار‌شناسان و برخی رسانه‌ها تا حدودی پرده از اسرار آن برداشته شده است.

«ودیع حداد» از فرماندهان برجسته جبهه مردمی برای آزادی فلسطین، بنیانگذار جنبش ملی‌گرایان عرب و از مهم‌ترین مبارزان فلسطینی در دهه‌های ۷۰ و ۸۰ میلادی و «یاسرعرفات» رهبر جنبش آزادیبخش فلسطین ازجمله افرادی هستند که گفته می‌شود، قربانی ترورهای خاموش سازمان‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی شده‌اند.

ودیع حداد چگونه از دنیا رفت؟

«ودیع حداد» از رهبران جنبش مردمی برای آزادی فلسطین با مرگی آهسته و عذاب‌آور در بیمارستان محقری در آلمان شرقی از دنیا رفت. وی که پزشکی فلسطینی بود به دلیل یک بیماری سخت و ناشناخته که به دستگاه ایمنی بدن وی حمله کرده بود، در سی‌ام مارس ۱۹۷۸ جان باخت.

بسیاری از دوستداران وی در تحلیل معمای مرگ حداد احتمال می‌دادند، دستان موساد به وی رسیده و باعث مرگش شده است، اما پس از گذشت بیش از سی سال از مرگ حداد که در دوران نخست وزیری «مناخیم بگین» صورت گرفت، رسانه‌های عربی راز مرگ وی را آشکار کردند.

القدس العربیه در گزارشی کامل که به مرگ ودیع حداد اختصاص داشت، افشا کرد که وی با خوردن شکلاتی مسموم از پای در آمده و نوشت: آن‌ها درست می‌گفتند حداد به وسیله یک شکلات سمی مرده است. گفتنی است «اهارون کلاین» روزنامه نگار صهیونیستی برای اولین‌بار در کتاب «حساب باز» از ماجرای ترور بیولوژیکی «حداد» پرده برداشت.

علاقه دکتر حداد به شکلات بلژیکی عوامل موساد را بر آن داشت تا از طریق خوراندن شکلات مسموم وی را از پای درآورند. به گفته این نویسنده؛ کار‌شناسان موساد سم بیولوژیک کشنده‌ای را وارد شکلات کرده بودند. حداد نیز به تنهایی تکه‌های شکلات مملو از ماده مسموم را خورد. چند هفته پس از خوردن شکلات سم فعال شد و حداد شروع به کاهش وزن کرد.

بعد از مرگ دکتر حداد همه شاهد کاهش شدید آمار تعداد عملیات‌ها علیه اهداف رژیم صهیونیستی در خارج از کشور بودند و این موضوع نشانگر آن است که وی از مبارزان علیه رژیم صهیونیستی بود که می‌توانست از اهداف ترور این رژیم به حساب آید.

کسی نمی‌توانست بین این بیماری مرموز و شکلات رابطه برقرار کند. وقتی بیماری او وخیم شد، به آلمان رفت و پزشکان متوجه نقص مرموزی در دستگاه دفاعی بدن وی شدند. این نویسنده استدلال می‌کند، بعد از مرگ او همه شاهد کاهش شدید آمار تعداد عملیات‌ها علیه اهداف رژیم صهیونیستی در خارج از کشور بودند و این موضوع نشانگر آن است که وی از مبارزان علیه رژیم صهیونیستی بود که می‌توانست از اهداف ترور این رژیم به حساب آید.

مرگ مشکوک یاسر عرفات

یاسر عرفات، رهبر جنبش آزادیبخش فلسطین نیز ازجمله کسانی است که گمان می‌رود موساد در ماجرای مرگ وی نقش داشته است.

«ابو شریف «»، مشاور ویژه عرفات در سخنانی اعلام کرده که نوع سم مورد استفاده در ترور عرفات «ثالیوم» نام دارد که نامی ناشناخته و غیررایج است و به سختی می‌توان این سم یا آثار و علایم آن را شناخت.

وی افزود سم مذکور خطرناک و بی‌بو و بی‌رنگ است که از یک گیاه مخصوص بدست می‌آید و می‌توان آن را بدون اینکه دیده شود، در غذا یا آب ریخت یا با استفاده از سرنگ در شریان و عروق یا پوست انسان تزریق کرد.

وی همچنین اظهار داشت که کار‌شناسان سموم انگلیس و اروپا با این نوع سم آشنایی ندارند، اما کار‌شناس پرونده جنایی مرتبط با قتل با استفاده از سم، این نام را می‌شناسد و تاکید کرد که سم مذکور از قدرت تاثیر بالایی برخوردار است و پس از گذشت ۵ ساعت از تزریق آمپول یا خورانده شدن، هیچ پادزهری نمی‌تواند تاثیر آن‌ را خنثی سازد.

به گفته کار‌شناسان این سم بتدریج سیستم داخلی انسان را تخریب می‌کند و به نوبت کبد، کلیه، ریه و مغز انسان را از کار می‌اندازد تا در ‌‌نهایت وی را بکشد و مدت زمان کشته شدن یک فرد با این سم در اشخاص مختلف متفاوت است و به ساختار جسمی و عمر وی و نیز قدرت سیستم داخلی بدن وی برای مقاومت در مقابل این سم بستگی دارد و به طور معمول بین ۲ تا ۸ ماه بطول می‌انجامد و بدین ترتیب به عوامل جنایت امکان می‌دهد که از صحنه جرم دور شوند.

اما اهارون کلاین، نویسنده کتاب «حساب باز» می‌گوید: تلاش نکردم تا (در این کتاب) به این مطلب (ترور یاسر عرفات) اشاره کنم. وقتی فصل ترور حداد را می‌نوشتم این تفکر هرگز به ذهنم خطور نکرد.

موارد مذکور تنها حاکی از آن است که هرچند ترور در نقاط مختلف جهان و رژیم‌های دیکتاتوری و مستبد سابقه دارد اما رژیم صهیونیستی در این مورد خاص به شیوه‌های مختلف خود را به کمال رسانده است و حال باید منتظر بود و دید آیا پس از ۱۱ سال، ابعاد جدیدتری از جنایت رژیم صهیونیستی در ترور این دانشمند ایرانی افشا خواهد شد یا خیر؟!