حجت الاسلام محسن عرفاتی، سرپرست شبکه قرآن و معارف سیما پخش آیین ترتیل خوانی در شبکه های سیما را در گسترش فرهنگ قرآنی اثرگذار دانست.

به گزارش شیعه پرس به نقل از مهر، حجت الاسلام محسن عرفاتی، سرپرست شبکه قرآن و معارف سیما در گفتگو با مهر در خصوص فعالیت‌های قرآنی در ماه رمضان و نقش رسانه گفت: نقش اصلی در اثرگذاری فعالیت‌های قرآنی با رسانه است. در مسابقات بین المللی قرآن بیش از ۷۰ درصد کسانی که از مسابقات مطلع شدند از سوی رسانه‌ها رادیو و تلویزیون بوده است. یعنی تمام تبلیغات محیطی سی درصد نقش داشته است، ولی صدا و سیما هفتاد درصد را عهده دار بوده است.

وی ادامه داد: وظیفه ما فرهنگ‌سازی است. وقتی از شبکه قرآن و شبکه‌های مختلف سیما آئین ترتیل خوانی را گسترش دادیم تمام استان‌ها درخواست پخش این مراسمات را داشتند. درواقع این فرهنگ سازی شده است که ما کارهای خوب و محفل‌های خوب ترتیل‌های زیبا را پخش می‌کنیم. این امر به تنهایی باعث الگوسازی و جا افتادن فرهنگ ترتیل در گذر زمان شد. همین امر باعث ترویج و تشویق شهرستانها برای دایر کردن مراسمات ترتیل خوانی می‌شود. باعث الگوسازی شهرستانها و ادامه پیدا کردن یک روند تبلیغی وتشویقی خواهد شد.

سرپرست شبکه قرآن و معارف سیما تصریح کرد: آئین ترتیل خوانی و نشان دادن آنها به شدت به گسترش فرهنگ قرآنی کشور کمک می‌کند. اینکه در امامزاده‌ها و حسینیه‌ها تا چه اندازه افراد دور هم جمع شده و به قرآن خوانی می‌پردازند، بسیار قابل اهمیت است و یا افطاری ساده در مساجد از نکات دیگر این مساله است.

حجت الاسلام عرفاتی با تأکید بر اینکه نشر حداکثری این کار برعهده صداوسیما بوده است، افزود: نشر این موارد بر عهده صداوسیما بوده است و در حال حاضر اکثر مساجد افطاری ساده دارند ما در رسانه به ویژه شبکه قرآن به دنبال فرهنگ سازی و توجه به قرآن و قرآنی شدن جامعه هستیم.

وی با اشاره به کنداکتور برنامه‌های ماه رمضان این شبکه افزود: تمام کنداکتور شبکه قرآن را برای ماه رمضان بهم ریختیم و آن را متناسب با این ماه عزیز چینش کردیم. به عنوان مثال تلاوت‌های درخواستی ساعت یک بامداد پخش می‌شود که ویژه ماه مبارک رمضان است. همچنین برنامه‌های مناجات خوانی را ساعت دوازده شب گذاشته‌ایم و تمام کنداکتور متناسب با فرهنگ قرآنی و ماه مبارک رمضان به ضبط و پخش محافل قرآنی می‌پردازد.

سرپرست شبکه قرآن و معارف سیما اظهارداشت: خروجی برای این بخش بسیار پررنگ بوده است. محفل خوانی‌ها و سخنرانی‌ها و توجه نوجوانان به قرآن برنامه اسرا از جمله نتایج این فعالیت‌ها در طول بهار قرآن است.

عرفاتی با تاکید بر اینکه هنوز گام‌های زیادی برای رسیدن به ایده آل وجود دارد افزود: افق پیش روی شبکه قرآن و معارف سیما نیز این‌طور است که در حوزه فعالیت‌های مجازی باید پررنگ‌تر باشیم در حالی که سایت شبکه قرآن در کل شبکه‌ها رتبه برتر را به دست آورده، اما باید بسته‌های قرآنی را در حوزه مجازی افزایش دهیم و می‌دانیم که سهممان در کل حوزه رسانه‌های مجازی کشور کم است و باید در زمینه مجازی توسعه پیداکنیم.