استاد درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که بزرگ ترین نعمت الهی برای بندگان خود، نعمت هدایت و بصیرت است، گفت: مرگ یقینی ترین اتفاق زندگی انسان ها است که انسان ها نسبت به این امر سهل انگار هستند.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله مهدی هادوی تهرانی استاد درس خارج حوزه علمیه قم امروز در جلسه تفسیر قرآن کریم که در مسجد مدرسه آیت الله گلپایگانی برگزار شد، گفت: بزرگ ترین نعمت الهی برای بندگان خود، نعمت هدایت است.

آیت الله هادوی تهرانی اظهار داشت: بزرگ ترین نعمت خداوند متعال، نعمت هدایت و بصیرت است چرا که پول و مقام و ثروت از بین می رود و سلامتی دین و ایمان از مهم ترین آنها است و باید والدین برای فرزندان خود دعای سلامتی ایمان و دین را داشته باشند و دعا کنند که لذت عبادت و بندگی را پیدا کنند چرا که یک تاجر و مهندس و دکتر دیندار به درد جامعه می خورد چون مهندس دیندار هم دنیا و هم آخرت خود را ساخته است.

وی با اشاره به آیه ۴۱ سوره حج افزود: امر به معروف و نهی از منکر مراتبی دارد که بعضی از مراتب آن عمومی است که وظیفه همه مردم جامعه است که این مراتب امر به معروف و نهی از منکر منجر به جرح و قتل نمی شود و آن مراتبی که مربوط به جرح و قتل می شود فقط وظیفه ولی فقیه جامع الشرایط است.

آیت الله هادوی تهرانی ولایت فقیه را امتداد ولایت ائمه اطهار(ع) دانست و در ادامه به تبیین مراتب امر به معروف و نهی از منکر پرداخت.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که از صحبت های وی اشتباه برداشت شده خاطر نشان کرد: در جلسه چهاردهم تفسیر قرآن که بحث امر به معروف و نهی از منکر مطرح شد و ما بیان داشتیم که مراتب فیزیکی امر به معروف و نهی از منکر فقط وظیفه فقها است که برخی از رسانه های ها اشتباه برداشت کردند که منظور از فقها را همه طلبه ها و روحانیان دانستند و رسانه های خارجی هم بر این موضوع مانور دادند که بنده اعلام می کنم که مقصود من همه طلبه ها و روحانیان نبوده و این مطلب در کتاب ولایت و دیانت که سال های گذشته توسط بنده نوشته شده هم آمده است.

وی با یادآوری مهاجرت مسلمانان به کشورهای بیگانه ابراز داشت: مهاجرتی که به ضرر مسلمانان باشد و باعث یاری دشمنان اسلام شود جایز نیست.

آیت الله هادوی تهرانی عنوان کرد: خدا غنی واقعی است و بقیه موجودات فقیر هستند؛ در واقع همه وجود موجودات فقر و نیازمند هستند و هر چیزی غیر از خدا درخواست کردند باطل محض است و انبیاء و ائمه اطهار(ع) وابسته به وجود خداوند متعال است.

استاد درس خارج حوزه علمیه تصریح کرد: در آیات سوره حج روی کلمه ناس تاکید دارد نه فقط مومنان و این رحمت خداوند متعال را می رساند که شامل همه انسان ها می شود؛ مرگ یقینی ترین اتفاق زندگی انسان ها است که انسان ها نسبت به این امر سهل انگار هستند.

وی در پایان گفت: یکی از مهم ترین شب ها، شب عید فطر است چرا که عید فطر عید عبادت و بندگی است و خداوند متعال هدایایی را برای بندگان خود در نظر گرفته است.