عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه با بیان این‌که افترا و تهمت به دیگران در صلاحیت وکالت مردم نیست، گفت: کسی که برای رسیدن به مقام به رقیب خود تهمت می‌زند و دروغ می‌گوید بنده‌ی هوای نفس خود است.

به گزارش پرس شیعه؛  آیت‌ الله محسن فقیهی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، ظهر امروز در درس تفسیر قرآن که در مسجد سلماسی قم برگزار شد، اظهار داشت: ارتباط انسان نباید با خداوند قطع شود و باید سعی کنیم که به حالتی نرسیم که خداوند بر قلب و گوشمان مُهر بزند.

وی با بیان این که خداوند بر قلب و گوش کسانی که خدایشان هوای نفسشان است مُهر می‌زند، افزود: زندگی و وسیله نقلیه خوب داشتن هیچ‌گاه در اسلام نفی نشده است بلکه باید مواظب باشیم که از مسیر حرام به دنبال دنیا نباشیم.

آیت‌الله فقیهی رسیدن به مقام و پست را هم خوب دانست و خاطرنشان کرد: نباید برای رسیدن به مقام از راه حرام وارد شویم که متأسفانه احساس می‌شود که در کشور ما حلال و حرام را مخلوط می‌کنند و برای رسیدن به مقام از تهمت و خراب کردن طرف مقابل استفاده می‌کنند.

وی با بیان این که اگر کسی دروغ می‌گوید و یا چیزی را که یقین ندارد به کسی نسبت می‌دهد نمی‌تواند وکیل مردم شود، گفت: هوای نفس نباید خدای انسان بشود و انسان مطیع هوای نفس باشد به این معنی که نباید به هر قیمتی به دنبال هوای نفس باشیم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه با اشاره به این که دوست داشتن بیش از حد یک چیز سبب مُهر خوردن بر قلب و گوش انسان می‌شود، اظهار داشت: انسان باید در دوست داشتن حد هر چیز را رعایت کند و به هر قیمتی به دنبال به دست آوردن و یا حفظ آن نباشیم.

وی افزود: انسان نباید به اندازه‌ای به مادیات توجه کند که از خدا غافل شود و شنیدن حرف خدا برایش سخت شود و اگر به چنین حالتی رسید راه خود را عوض کند و هوای نفس را کنار بگذارد.