کویت اعلام آمادگی کرد پایگاه های هوایی خود را در اختیار ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش قرار دهد و از آنها پشتیبانی لجستیکی و اطلاعاتی به عمل آورد.

به گزارش پرس شیعه، ” خالد الجراح الصباح ” وزیر دفاع و معاون نخست وزیر کویت اعلام کرد که کشورش تسهیلات زیادی در اختیار ائتلاف بین المللی قرار خواهد داد که گشودن پایگاههای هوایی به روی این نیروها از آن جمله خواهد بود.

وی پنجشنبه شب قبل از ترک مقر پیمان آتلانتیک شمالی “ناتو” و بعد از مشارکت در نشست کشورهای عضو ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش گفت که کشورش کمک های انسانی، پشتیبانی لجستیکی و اطلاعاتی نیز ارائه خواهد داد.

خالد الصباح خاطرنشان کرد که عربستان با هدف بررسی مسایل و امور مربوط به هماهنگی میان ائتلاف بین المللی و “ائتلاف اسلامی” در چارچوب طرح مبارزه با داعش در سوریه نشستی برگزار خواهد کرد.

این وزیر کویتی تاکید کرد که ائتلاف اسلامی بر اساس مبارزه با تروریسم بنا شده است و تنها هدفش مبارزه با داعش نیست.

افراد آگاه سعودی در هفته ای که گذشت از طرح عربستان برای تمرین های نظامی به عنوان بخشی از آمادگی برای دخالت در سوریه و مبارزه با داعش خبر دادند و خاطرنشان کردند که تعداد نیروهای نظامی که در این تمرین شرکت می کنند به ۱۵۰ هزار نفر می رسد که از کشورهای مصر، سودان و اردن آمده اند اما بیشتر این نیروها را نظامیان سعودی تشکیل می دهند.

کویت از اعضای ائتلاف اسلامی مورد ادعای عربستان است که ۳۴ کشور را در بر می گیرد و ریاض تاسیس آن را در ماه دسامبر با ادعای مبارزه با داعش و القاعده در عراق، سوریه، لیبی، مصر و افغانستان اعلام کرد.

ریاض معتقد است که ماه مارس بهترین زمان آغاز تمرین های نظامی است زیرا عربستان می پندارد که به زودی بر صنعا پایتخت یمن سیطره خواهد یافت چون مقاومت حوثی ها کمرنگ شده و ضربات پیاپی نیروهای ائتلاف عربی می تواند عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستفعی و فراری را دوباره به مسند قدرت بازگرداند و بعد از آن عربستان به زعم خود به مسایل سوریه بپردازد.

گفتنی است که واشنگتن از اعلام آمادگی سوریه برای مشارکت در جنگ زمینی علیه داعش در سوریه استقبال کرد و اشتون کارتر وزیر دفاع این کشور روز پنجشنبه ۴ فوریه اعلام کرد که کاخ سفید پیشنهاد عربستان را هفته آینده در بروکسل بررسی خواهد کرد.