انجمن دفاع از حقوق بشر الجزایر اعلام کرد: جنایات فرانسه در الجزایر شبیه جنایات گروه تروریستی داعش، از جمله سر بریدن مردم است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از سایت رأی الیوم انجمن دفاع از حقوق بشر الجزایر فاش کرد که شمار قربانیان دوره استعمار الجزایر «۱۰ میلیون شهید» است.

 

در بیانیه این انجمن آمده است: ملت الجزایر هر چه زمان بگذرد، نمی تواند جنایات بی سابقه فرانسه را در تاریخ بشریت فراموش کند، پس از آن که فرانسوی ها در سال ۱۸۳۰ پا به خاک الجزایر گذاشتند بیش از ۱۰ میلیون الجزایری کشته شدند.

براساس این بیانیه، این رقم را مورخان اعلام کرده اند از جمله ژاک ژورک مورخ کمونیست فرانسوی که گفته است فرانسه در دوره استعمار الجزایر بین سالهای ۱۸۳۰ و ۱۹۶۲، ۱۰ میلیون الجزایری را کشت.

محمد لحسن زغیدی پژوهشگر و مورخ عرب نیز گفته است شمار قربانیان بیش از ۹ میلیون نفر است نه یک و نیم میلیون نفر.

انجمن دفاع از حقوق بشر الجزایر تاکید کرد مقامات الجزایر باید قانونی وضع کنند که جنایات استعمار فرانسه در الجزایر را جرم تلقی و از فرانسه بخواهند رسما عذرخواهی و به جنایات خونینی که در الجزایر مرتکب شده اعتراف کند و به خانواده های قربانیان غرامت بپردازد.

این انجمن اعلام کرد: وجود اجساد ۳۷ مبارز در موزه ملی تاریخ طبیعی پاریس از سال ۱۸۴۹ و بریدن سر آن ها شبیه جنایات داعش است.