وزیر خارجه ترکیه اظهارات خود را درباره آمادگی ترکیه برای گشودن پایگاه هوایی اینجرلیک به روی جنگنده‌های روسیه برای مقابله با داعش، پس گرفت.

به گزارش پرس شیعه؛ و به نقل از روسیه الیوم، “مولود چاووش اوغلو” وزیر امور خارجه ترکیه امروز (دوشنبه) در نشست اعضای دولت ترکیه گفت: درباره “باز” بودن پایگاه هوایی اینجرلیک به روی جنگنده های روسی چیزی نگفته است، اما ترکیه می تواند در زمینه مبارزه با داعش با روسیه همکاری کند.

وی افزود: رسانه های ترکیه برداشت نادرستی از اظهارات او در این زمینه داشته اند و رسانه های روسیه نیز بر همین اساس اظهارات او را به صورت تحریف شده منعکس کرده اند.

رسانه های ترکیه پیشتر اعلام کردند که چاووش اوغلو در گفت وگو با شبکه تلویزیونی “تی آر تی” ترکیه که امروز پخش شد، گفت: ترکیه با همه کسانی که با داعش بجنگند همکاری خواهد کرد و آنکارا پایگاه هوایی اینجرلیک را به روی کسانی که خواهان مشارکت فعال در این جنگ باشند، گشوده است؛ بنابراین چه مانعی دارد که اینک آنکارا با همین چارچوب با مسکو همکاری کند؟.

کرملین نیز درخصوص اظهارات منتشر شده وزیر خارجه ترکیه درباره احتمال باز کردن پایگاه اینجرلیک به روی نیروهای هوایی روسیه، اعلام کرد که هم اکنون مذاکرات رسمی با آنکارا در این خصوص جریان ندارد، اما اظهارات چاووش اوغلو در این زمینه بسیار مهم است.

“دمیتری بیسکوف” سخنگوی رسمی پوتین رئیس جمهور روسیه نیز امروز در سخنانی گفت: طرف روسی پیشنهاد روسیه را درباره پایگاه اینجرلیک از طریق رسانه ها دریافت کرده و این اظهارات بسیار مهم است.

وی با اشاره به این که این موضوع باید رسمی شود، تاکید کرد که روسیه و ترکیه باید کانال های تبادل اطلاعات بین دستگاه های اطلاعات دو طرف را بازگشایی کنند.
پایگاه هوایی اینجرلیک در جنوب شرق ترکیه ۱۰ کیلومتر شهر اضنه قرار دارد و از سال ۱۹۵۵ که افتتاح شده، مورد استفاده نیروی هوایی ترکیه و آمریکا قرار گرفته است.

هواپیماهای ائتلاف بین المللی مدعی مبارزه با تروریسم نیز اینک از این پایگاه برای انجام عملیات در آسمان سوریه استفاده می کنند.
اظهارات اخیر مقامات ترکیه در خصوص امکان همکاری نزدیک آنکارا و مسکو در مقابله با تروریسم، بیانگر تغییر جدی در روابط دو کشور بعد از بحران سرنگونی جنگنده روسی در آسمان سوریه است.