کمیته بین المللی صلیب سرخ با استفاده از عکس های شش عکاس یمنی اقدام به روایت جنگ پنج ساله یمن کرده است.

به گزارش شیعه پرس، صلیب سرخ در این گزارش می‌نویسد: در یمن، نبردی که وارد پنجمین سال خود شده نه تنها منجر به مرگ و میر، ویرانی و بیماری گردیده، بلکه تمامی جنبه‌های زندگی روزمرۀ مردم را نیز با مشکل جدی مواجه کرده است. یأس و نومیدی بر مردم چیره و روزهای خوش، زودگذر و ناپایدار شده‌اند.

یک تیم ۶ نفره از عکاسان جوان یمنی، به نام‌های احمد البشا، کرار المؤید، صالح بحلیص، عبداله الجرادی، خالد التاور و علی السُنیدار، در همکاری با کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ توانستند تاریخچۀ آثار ویرانگر درگیری را در جوامع خود در سراسر یمن به تصویر کشند.

سُنیدار که در خیابان‌های پرازدحام شهر قدیمی و زیبای صنعا بزرگ شده است، با دیدن جهانگردانی از سراسر جهان که از بازارها، معماری و مردم عکس می‌گرفتند به عکاسی علاقمند شد.

این عکاس ۲۸ ساله می‌گوید: «عکس‌های آنها بیشتر ترکیبی بود از نور و قاب بندی».

عکس‌های آنها داستان‌هایی را از مکان‌ها و مردم نقل می‌کرد. من هم با خود فکر کردم که می‌خواهم عکاس شوم تا همان کار را بکنم: برای انسان بودن، برای رساندن یک پیام و ایجاد تغییر.»

اکنون سنیدار بخشی از یک گروه عکاس است که در سراسر یمن تلاش هرروزۀ مردم را در جریان بحران حاکم بر این کشور به تصویر می‌کشند. تصاویر آنان خیلی وقت‌ها باعث می‌شود که غذایی بر سر میز یک خانوار گرسنه برود و یا دانش‌آموزی یک کیف مدرسه جدید بگیرد.

وی می‌گوید: «واقعاً امیدوارم دوباره به زمانی بازگردم که از توریست‌های حاضر در شهر لحظه‌های شادی را به تصویر می‌کشیدم. ولی با رفتن توریست‌ها از شهر جنگ‌زده، این کار دیگر غیرممکن شده است. اکنون بیشتر از هر زمان دیگر به عکاسانی مانند من نیاز هست تا داستان جنگ را نقل کنند.»

در تعز، در حالیکه شهر شاهد بدترین انواع جنگ شهری‌ست، زباله خیابان‌ها را پوشانده و منجر به شیوع بیماری‌هایی شده است که تصور می‌شد ریشه‌کن شده باشند. فقر شدید بزرگترین شهرهای کشور یعنی صنعا و عدن را فراگرفته است. در صعده، بناهای تخریب شده به زمین بازی کودکان تبدیل شده‌اند و در مَأرب کودکان آواره با اختراع و ساختن اسباب‌بازی برای پرکردن اوقات روز، با فقر و نداری دست و پنجه نرم می‌کنند.

عکاس: کرار المؤید

– گروهی از کودکان در میان ویرانۀ خانه‌ها در صعده فوتبال بازی می‌کنند. این استان شمالی از سال ۲۰۰۶ تا حال شاهد چندین دوره خشونت و ناآرامی بوده که ویرانی‌های بسیاری را از خود به جای گذاشته است.

عکاس: کرار الموید

این کودک که به شدت دچار سوءتغذیه است، مسافتی طولانی را از روستای صقین تا بیمارستان السلام در صعده طی کرده است. طولانی شدن درگیری و مشکل انتقال کالا منجر به بحران گسترده غذایی در کشور شده است. بنا بر آخرین آمار و ارقام، تقریباً ۱۶ میلیون یمنی از بحران غذایی که کشور را در بر گرفته صدمه دیده‌اند.

عکاس: صالح بحلیص

یک زن آواره که مسئولیت نوه‌های خود را نیز به عهده دارد، در حالیکه در جایی در محلۀ کِرِیتر در شهر ساحلی عدن در جنوب یمن نشسته است، غذایی را که در اختیار دارند بررسی می‌کند.

عکاس: احمد البشا

پیرمردی از بازبینی خانۀ خود در منطقۀ الجحملیه در تعز در مرکز یمن بازمی‌گردد. پس از دو سال نبرد شدید، بیشتر خانه‌ها در این منطقه با خاک یکسان شده‌اند.

عکاس: احمد البشاء

پسر بچه‌ای در انبوه پسماندهایی که شهر تعز را فراگرفته می‌گردد. فقدان بهداشت در سراسر کشور یمنی‌ها را در معرض طیفی از بیماری‌های مرگباری مانند وبا قرار داده است.

عکاس: احمد البشاء

پسری در اردوگاه آوارگان الملکه در شرق تعز، با مقداری آب آلوده و یک تشت خود را می‌شوید. درگیری چیزی حدود دو میلیون نفر را برای رسیدن به امنیت وادار به فرار از خانه کرده است.

عکاس: احمد البشاء

این زن که کودکش را با یک دست و ظرف آب سنگینی را بر روی سر حمل می‌کند، چاره‌ای ندارد جز اینکه پیاده خود را به نزدیکترین شیر آبی برساند که دست‌کم دو کیلومتر از خانه‌اش در هابیل سلمان در غرب شهر تعز فاصله دارد. سیستم‌های آب و فاضلاب یمن که از قبل هم ضعیف بودند، به دلیل سال‌ها درگیری مستمر دیگر قادر به ارائه خدمات پایه هم نیستند.

عکاس: خالد الثوار

این تمام چیزی است که برای این گروه از زنان از شهر حجّه باقی مانده است: چند تکه لباس که با آن یک چادر را سرهم بندی کرده‌اند و وعده‌های کوچک غذا که با فروش آن زندگی خود را می‌گذرانند.

عکاس: علی السُنیدار

دو برادر از حُدیده درون سرپناه تاریک، فاقد تهویه و کهنه‌ای در انتظار نشسته‌اند. خانواده آنها پس از فرار از خشونت‌های جاری در مناطق ساحلی دریای سرخ در این مکان پناه گرفته‌اند.

عکاس: علی السنیدار

ناتوان از پرداخت هزینۀ یک کیف مدرسه، این پسر از اهالی صنعا از یک کیسه برنج به جای کیف مدرسه استفاده می‌کند. بر اساس آخرین آمار، حدود ۲،۵۰۰ مدرسه در اثر درگیری در یمن تخریب یا به کلی نابود شده‌اند. علاوه بر این، از خیلی از مدارس به عنوان سرپناهی برای آوارگان استفاده می‌شود و تعدادی دیگر از آنها هم توسط گروه‌های مسلح اشغال شده‌اند.

عکاس: علی السنیدار

درگیری فزاینده در یمن موجب تخریب بقایای تاریخی چشمگیری در این کشور شده است، از جمله شهر قدیمی و اُخرایی رنگ در صنعا. در نتیجۀ نیامدن جهانگردان به این شهر، فروشندگان دوره‌گرد به سختی می‌توانند خرج خود را درآورند.

عکاس: عبداله الجرادی

این دو کودک در مأرب در شرق صنعا اسباب‌بازی ندارند. به همین دلیل یک سه‌چرخه برای سرگرمی و تفریحِ بعد از مدرسه برای خود سرهم کرده‌اند.

در یمن، کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ با حمایت از مسئولان و تأسیسات مربوط به آب‌رسانی، دسترسی میلیون‌ها یمنی را به آب پاک تسهیل می‌نماید. این سازمان از زندانیان بازدید و به بهبود شرایط زندان کمک می‌کند. تیم‌های جراحی کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ صدها هزار نفر را در سراسر کشور درمان کرده و از آنها مراقبت‌های درمانی اضطراری به عمل می‌آورند. این بدان معناست که میلیون‌ها آواره انواع مختلف کمک‌ها را دریافت می‌دارند، از جمله کمک‌های غذایی، کمک‌های نقدی بی‌قید و شرط و اقلام ضروری زندگی.