رییس جمهور ترکیه تاکید کرد که عادی‌سازی روابط دیپلماتیک با روسیه و رژیم صهیونیستی به آنها امید می‌دهد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از فارس؛ «رجب طیب اردوغان» رییس جمهور ترکیه نسبت به توسعه هرچه بیشتر روابط کشورش با روسیه و رژیم صهیونیستی ابراز امیدواری کرد.

اردوغان طی نامه‌ا ی که به مناسبت عید فطر و پایان ماه رمضان ارسال کرد، نوشت: «در حال توسعه روابط با اسرائیل و روسیه هستیم. قدم‌های متقابل مثبتی که طی چند هفته اخیر برداشته شد، به ما برای آینده امید داد.»

به نوشته فارس، وی همچنین افزود که ترکیه در حال غلبه بر بحران‌هایی است که درپی مشکلات در سوریه، تروریسم و تنش‌های ساختگی برایش پیش آمده و روابط خود را دوباره برقرار می‌کند.

رییس جمهور ترکیه در ادامه اظهارات ضد سوریه‌ای‌اش، «بشار اسد» رییس جمهور این کشور را «تروریستی پیشرفته‌تر از داعش» خواند.

اردوغان طی سخنرانی در شهر «کیلیس» در جنوب ترکیه و نزدیک مرز سوریه ادعا کرد: اسد مسؤول کشته شدن ۶۰۰هزار شهروند سوری و ریشه اصلی جنگ سوریه است.

درحالی که انتحاری‌های داعش چند روز قبل فرودگاه آتاتورک در شهر استانبول را به خاک و خون کشیدند، وی گفت: «او (بشار اسد) تروریستی پیشرفته تر از تروریست‌های ی.پ.د، ی.پ.گ و داعش است.»

اردوغان پیشتر درباره توافق ازسرگیری روابط با رژیم صهیونیستی گفته بود: «نگرانی اصلی ما غزه‌ای ها هستند و ما هنگام رسیدن به توافق با اسرائیل، مشورت‌هایی را با خالد مشعل، محمود عباس و اسماعیل هنیه انجام دادیم.»

چندی است که درپی ارسال نامه عذرخواهی رییس جمهور ترکیه به «ولادیمیر پوتین» همتای روس خود، دو کشور برای بازگرداندن روابط به حالت عادی توافق کرده و قصد دارند همکاری‌های نزدیک را ازسر بگیرند.