یک روزنامه روسی از تدارک این کشور برای آزمایش تابستانی موشک قاره‌پیمای بالستیک “سرمت” خبر داد که قرار است جایگزین موشک‌های راهبردی ووئودا موسوم به “شیطان” شوند.

به گزارش پرس شیعه؛ روزنامه روسی “ایزوستیا” اعلام کرد که مقدمات آزمایش تابستانی موشک قاره پیمای بالستیک جدید آغاز شده است.

در گزارشی که این روزنامه منتشر کرده، آمده است که مقدمات فراگیر برای آغاز آزمایش موشک قاره پیمای سرمت که سال ۲۰۱۸ در اختیار نیروهای مسلح روسیه قرار خواهد گرفت، آغاز شده است.

“ویکتور یسین” فرمانده سابق نیروهای موشکی روسیه در گفت‌ و‌گو با روزنامه “ایزوستیا” گفت که موشک‌های “سرمت”، جایگزین موشک‌های قدرتمند “pc-208 Voevoda” که ناتو آن را “شیطان” (SS-18 Mod.3 Satan) می نامد، خواهند شد.

موشک‌های «وئو ودا» بیش از ۲۵ سال است که در خدمت ارتش روسیه بوده و هرکدام قادر به حمل ۱۰ مگاتن کلاهک هسته‌ای و دارای بردی بیش از ۱۱هزار کیلومتر هستند.
این مقام ارشد نظامی سابق روسیه در این زمینه گفت: “نیاز اولیه نسل جدید موشک‌ سرمت غلبه بر سامانه‌های دفاع موشکی کنونی آمریکا است.”

این مقام سابق روسی اظهار داشت که این موشک جدید قاره پیما باید قادر به رسیدن و اصابت به اهدافی در قطب شمال و جنوب باشد، بنابر این برد پرتاب باید به طور جدی در مقایسه با موشک‌های قبلی افزایش یابد.

به این ترتیب، این موشک جدید همچنین به سامانه ضد دفاع موشکی نیز مجهز خواهد شد و در آینده قادر به مقابله با حملات فضایی خواهد بود.

ویکتور یسین با اشاره به این که برد موشک های جدید روسیه به بیش از ۱۲ هزار کیلومتر می رسد، گفت: برای اطمینان از این که موشک های جدید درست به هدف مورد نظر در نیم‌کره دیگر زمین اصابت می کنند، باید از جزایر هاوایی به سوی هدف فرضی شلیک شوند که این آزمایش ها بسیار پیچیده و درعین حال ضروری است.