بررسی‌های جدید بیمارستان هنری فورد آمریکا نشان می‌دهد سفرهای فضایی طولانی برای حفظ سلامت مفاصل انسان مضر است و بر روی کیفیت غضروف‌ها نیز تأثیر منفی دارد.

به گزارش شیعه پرس به نقل از نیواطلس، بررسی وضعیت بافت‌های یک موش فضانورد که یک ماه را به درخواست ناسا در یک فضاپیمای روسی به دور مدار زمین چرخش کرده، نشان می‌دهد که اقامت طولانی مدت در شرایط بی وزنی باعث کاهش فشار وارده به مفاصل انسان شده و این مساله می‌تواند در دراز مدت باعث تحلیل رفتن و شکستگی غضروف‌های استخوانی شود.

علاوه بر این، اقامت در فضا برای مدت طولانی خطر ابتلاء به بیماری آرتروز را در فضانوردان افزایش می‌دهد. بنابراین حتی اگر بشر بتواند در فضا خود را از مشکلاتی مانند گرما و سرمای بیش از حد، تشعشعات رادیواکتیو و غیره نجات دهد، زندگی در شرایط بی وزنی تبعات خود را بر روی سلامت انسان بر جای خواهد گذاشت.

سفرهای فضایی طولانی برای حضور طولانی مدت در مریخ یا ماه، مشکلات پزشکی متعددی را برای انسان ایجاد می‌کند که از جمله آنها می‌توان به از دست رفتن کلسیم استخوان‌های بدن، ضعف بنیه عضلات، تضعیف سیستم قلبی عروقی، اختلال در بینایی و در نهایت ضعیف‌تر شدن سیستم ایمنی بدن اشاره کرد.

با توجه به اینکه هنوز راه حلی قطعی برای بازگرداندن فشار متعارف به عضلات بدن در فضا کشف نشده، نمی‌توان به موفقیت سفرهای فضایی طولانی مدت با توجه به خطرات این سفرها برای سلامت فضانوردان امید بست.

حتما بخوانید.....  جشنواره پژوهش با حضور رئیس جمهور برگزار می شود