تحقیقات پلیس بنگلادش در خصوص حمله خونین روز جمعه داکا پایتخت این کشور، نشان داد که عاملان این جنایت از طبقه نزدیک به سیاسیون، تحصیل کرده ها و نخبگان هستند.

به گزارش پرس شیعه؛ مردم بنگلادش از این که عوامل حمله از طبقه برجسته کشوربودند، درشوک هستند.

گفتنی است عاملان این حمله تروریستی فرزند یکی از سیاستمداران دولتی، و دانش آموزان یکی از مدارس تیزهوشان هستند.

حمله تروریستی داکا به کشته شدن دو نیروی پلیس، ۹ شهروند ایتالیایی،۷ ژاپنی، یک شهروند آمریکایی، یک شهروند هندی و شش نفر از عاملان و مظنونان این حمله منجر شد.

یکی از افراد مشکوک، دردرگیری ۱۲ ساعته در رستوران “هلی آرتیزان” در منطقه گلشن بازداشت شد و هنوز یک شهروند ایتالیایی مفقود است.

گروه تروریستی داعش مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت؛ اما دولت خبر پذیرفتن مسئولیت آن از سوی داعش را تکذیب کرد.

“حسن الحق اینو” وزیر اطلاع رسانی بنگلادش در گفت وگو با یک شبکه تلویزیونی هند اظهار داشت: بیشتر افرادی که به این رستوران حمله کردند دانش آموزانی بودند که در موسسه های آموزشی بسیار خوبی تحصیل می کردند و از خانواده های مرفه بودند.

“روحان امتیاز” یکی از مهاجمان، فرزند امتیاز خان رهبر جنبش سیاسی عوامی داکا و معاون دبیر کل کمیته المپیک بنگلادش بود.

امتیاز خان به بی بی سی گفت: من خجالت زده و متاسف بوده و از این حادثه بهت زده هستم.

وی افزود: فرزندم از کودکی ۵ بار نماز می خواند مسجدی به فاصله چند متری منزل ما بود که وی با پدربزرگش بدانجا می رفت.

اما تصور نمی کردیم چنین حادثه ای رخ دهد زیرا هیچ نشانه ای در خانه یا کتاب یا موردی نبود که دال براین باشد که وی چنین تمایلاتی دارد.

خان گفت: “فرزندش ماه دسامبر ازمنزل فرار کرد، زمانی که به دنبال پسرم بودم، مشخص شد که کودکان دیگری نیز هستند که فرار کرده اند. کودکانی از خانواده های فرهنگی یا فرزندانی که پدرانشان دارای پستهای دولتی بودند.

“نبراس اسلام” یکی از قربانیان بود که مشکوک به دست داشتن در این حمله است؛ گزارشها حاکی است وی دانشجوی دانشگاه استرالیایی موناش در کوالالامپورمالزی است که شهریه سالانه آن ۹هزار دلار است.

عندلیب احمد متهم دیگری است که در دانشگاه موناش تحصیل می کرده و از سال ۲۰۱۲ تا سال ۲۰۱۵ در مالزی بوده و سپس به استانبول ترکیه عزیمت کرده است.

ناظران معتقدند پیشینه مهاجمان موجب شده بود که آنها به راحتی به این منطقه دیپلماتیک که محل وقوع حادثه بود، رفت و آمد کنند.

رستوران هُلی شهر داکا واقع در منطقه دیپلماتیک شامگاه جمعه (یازدهم تیر ماه ۱۳۹۵،اول ژوئیه) از سوی افراد مسلح مورد حمله قرار گرفت که ۲۰ نفر از گروگان ها و همچنین مهاجمان در این حمله کشته شدند.