آیت‌ الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه سعودی‌ ها به تلاوت و حفظ قرآن اکتفا کرده و از محتوا و مفاهیم قرآن غافلند گفت: بمباران شدن مردم یمن در ماه‌های حرام، نشانه بی توجهی به محتوای قرآن است.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت ‎الله مکارم شیرازی در دیدار رئیس و معاونان سازمان دارالقرآن‌الکریم گفت: ما در کنار انقلاب اسلامی ایران، یکسری کارهای جنبی داشتیم که واقعاً به اندازه انقلاب مهم است، یکی از کارهای جنبی، فعالیت‎های قرآنی است. قبل از انقلاب قرآن محجور بود، طوری که اگر یک سخنران سخن خود را با بسم الله الرحمن الرحیم شروع می‎کرد خوشحال می‎شدیم، ولی اکنون جلسات و برنامه‎های قرآنی گسترش یافته و قرآن از عرصه بیرونی داخل زندگی‎ها شده است.

وی با اشاره به اینکه تهاجم فرهنگی از سوی دشمن مخصوصاً در بخش فضای مجازی، نسل جوان ما را به مخاطره انداخته است و باید با تمرکز بر مسائل قرآنی پادزهری برای این هجمه ایجاد کرد افزود: گروهی را در فضای مجازی به نام روزه‎خواران به من نشان دادند که در آن افراد در ظهر ماه مبارک رمضان سفره‎ای تدارک دیده و مشغول روزه‎خواری بودند.

آیت‎الله مکارم شیرازی ضمن بیان برخی از آسیب‎های فضای مجازی و سایت‎ها گفت: دشمنان از یکسو به تمام مقدسات ما توهین می‌کنند و زشت‌ترین سخنان را دربارۀ خدا و پیامبر و ائمه هدی (ع) و مسئولان نظام منتشر می‌کنند و از سوی دیگر اراذل و اوباش را تشویق به کارهای خلاف خود می‌کنند و سرانجام با برنامه‌های بسیار مستهجن نه تنها در امر حجاب بلکه در همه چیز برای از هم پاشیدن خانواده‌ها و تضعیف روحیه دشمن‌ستیزی جوانان تلاش دارند.

این مرجع تقلید با بیان اینکه در حال حاضر برای دشمن گزینه نظامی کارآمد و مؤثر نیست، بنابراین بر مسائل اقتصادی و فرهنگی متمرکز کرده است، گفت: اوضاع فعلی وخیم است و باید فعالیت‎های مذهبی را گسترش داد، قرآن باید فراتر از تلاوت و قرائت برود و تا حد عمل به قرآن برسد.

صاحب تفسیر نمونه با اشاره به اینکه آن قدر که روی تلاوت و حفظ قرآن تأکید می‎شود، روی محتوا و مفاهیم تکیه نمی‎شود، تصریح کرد: قرآن درمان تمام دردهاست، بنابراین روی محتوا خیلی تأکید داشته باشیم؛ همان طور که شاهد هستید تمرکز عربستان بر روی حفظ و تلاوت است و از آن سو در ماه حرام شروع به بمباران کشورهای اسلامی می‎کنند و می‎بینیم که اصلاً با مفاهیم قرآن کاری ندارند.

یارانه‌ها موضوع دیگری بود که آیت‌الله مکارم شیرازی به آن اشاره کرد و افزود: می‌دانید این سنگ بزرگی است که در چاه افکنده شده و باید عقلاء دست به دست هم دهند و آن را از چاه بیرون کشند و یارانه‌ها مخصوص گروه آسیب‌پذیر و نیازمند جامعه شود و در شرایط فعلی متأسفانه مبالغ سنگینی هزینۀ افرادی می‌شود که به آن نیازی ندارد و کارهای تولیدی گرفتار مشکل می‌شود.

وی ضمن هشدار نسبت به زیاده‎خواهی‎های آمریکا تصریح کرد: در مقابل زیاده‌خواهی‌های آمریکا باید محکم ایستاد، اگر محکم نایستیم یک روز نوبت وسائل دفاعی ما می‌شود و خواهان تعطیلی آن هستند، روز دیگر مسأله حقوق بشر را بهانه می‌کنند و سرانجام به رسمیت شناختن اسرائیل را پیشنهاد خواهند کرد. آنها دائماً به دنبال بهانه‌ هستند و همۀ بهانه‌ها برای این است که ایران تبدیل به قدرتی در منطقه و در جهان شده است، دیگر این که می‌دانیم آمریکایی‌ها بخش مهمی از تعهدات خود را عمل نکرده‌اند و باید مرتباً از آنها مطالبه کرد که اگر طلبکاری نکنیم بدهکار خواهیم شد.