در پی وقوع سلسله انفجار های تروریستی در عراق که صدها قربانی برجای گذاشته است، نخست وزیر این کشور فرمانده عملیات بغداد و شماری از مسئولان امنیتی و اطلاعاتی این شهر را از منصبشان برکنار کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از فرات نیوز، دفتر نخست وزیر عراق با صدور بیانیه ای از برکناری شماری از مسئولان امنیتی رده بالای این کشور خبر داد.

بر اساس این گزارش دفتر حیدرالعبادی در بیانیه ای اعلام کرد که فرمانده عملیات بغداد به همراه شماری از مسئولان امنیتی و اطلاعاتی بغداد از منصبشان برکنار شده اند.

در روزهای گذشته و در پی انفجارهای تروریستی اخیر در منطقه الکراده بغداد که منجر به شهادت حدود ۳۰۰ نفر شد، «محمد سالم الغبان» وزیر کشور عراق استعفا داد.

وزیر کشور عراق درباره علت استعفای خود گفت که دولت در هماهنگ کردن دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی موفق نشد. وی همچنین مقابله با تروریسم از طریق نقشه های غیرمتقن و نمایشی را مورد انتقاد قرار داد.

این در حالی است که الغبان ساعاتی پیش از استعفای خود با «استوارت جونز» سفیر آمریکا در عراق دیدار و در خصوص مسائل امنیتی رایزنی کرده بود. در همین راستا یک منبع آگاه از موافقت حیدرالعبادی با استعفای وزیر کشور عراق خبر داد.

شایان ذکر است در هفته گذشته بر اثر انفجارهای تروریستی در منطقه الکراده در بغداد نزدیک به ۳۰۰ نفر شهید و ۲۰۰ تَن دیگر نیز زخمی شدند. همچنین به دنبال وقوع چندین حمله انتحاری در نزدیکی حرم سید محمد فرزند امام هادی علیه السلام در منطقه بلد در استان صلاح الدین ۳۰ نفر شهید ۰ ۵۰ تَن دیگر نیز زخمی شدند.