حملۀ هوایی آمریکا به صبراته در غرب لیبی در فوریۀ گذشته، علاوه بر آن که به مرگ دهها عنصر افراطی و کشف هسته‌های گروه تروریستی داعش منتهی شد، زندگی سه زن تونسی را هم که با این عناصر ازدواج کرده بودند، تغییر داد.

به گزارش پرس شیعه؛ ماجرای این زنها نشان می دهد که چگونه داعش به راحتی در صبراته فعالیت می کرد و اعضای هستۀ وابسته به آن مخصوصا عناصر تونسی آن، برای انجام حملات تروریستی در کشور خود نقشه می کشیدند.
“رحمه الشیخاوی” همسر “نورالدین شوشان” که یکی از سرکردگان مهم داعش بودو گفته می شود که در حملۀ آمریکا به صبراته کشته شده می گوید که به شکلی طبیعی در آن شهر زندگی می کرد و همسایه ها آنها را می شناختند.
رحمۀ ۱۷ ساله می افزاید تعدادی از عناصر افراطی در صبراته ماندند تا به سرت یا لیبی منتقل شوند اما بیشتر آنها برای انجام عملیات در تونس نقشه می کشیدند و حتی جلو چشم همسایه ها به خرید و فروش سلاح می پرداختند.
این در حالی است که مسؤولان محلی در صبراته مدت زیادی است که وجود عناصر داعش را در این شهر انکار می کنند اما مسؤولان آمریکایی و تونسی معتقدند که “شوشان” نقش مهمی در دو حملۀ بزرگ تروریستی سال گذشته در تونس، که گردشگران را در موزه ای در پایتخت و مجتمع تفریحی ساحلی سوسه هدف قرار دادند ایفا کرده است.
غفران خواهر رحمه که ۱۸ سال دارد و او هم با یکی از عناصر افراطی ازدواج کرده می گوید در صبراته که اتباع تونسی زیادی هستند فرمانده ای وجود ندارد و تمرکز اصلی روی حملات به تونس است.
او می افزاید: هر مجموعه یک فرمانده داشت که خودسرانه عمل می کردند و برخی هم در کار جعل گذرنامه برای سفر به سوریه جعل بودند و به دستور فرماندهان سوری که آنها را به اطاعت از فرمانده “سرت” تشویق می کردند توجهی نداشتند.
بعد از حملۀ جنگنده های آمریکایی به پایگاههای داعش در صبراته، اعضای گردان های محلی لیبی که به دلیل مشارکت در انقلاب سال ۲۰۱۱ و سرنگونی معمر القذافی معروف به “انقلابیون” هستند؛ برای جلوگیری از تکرر حملات هوایی به تعقیب عناصر داعشی پرداختند.
“وحیده” دیگر زن تونسی می گوید که همراه با “غفران” و همسران و کودکانشان به سمت صحرا فرار کردند و یک روز کامل بدون آب و غذا ماندند تا بتوانند به شهرک “الزاویه” بگریزند.
در نهایت، همسران این سه زن کشته شدند و خودشان هم در حال حاضر در زندانی در طرابلس به سر می برند و با وجود آیندۀ مبهمی که در لیبی، انتظار آنها را می کشد حاضر نیستند به تونس بازگردند.