پلیس آمریکا برای اولین برای کشتن عامل تیراندازی به پلیس شهر دالاس از روبات استفاده کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از پایگاه الجزیره، روزنامه های انگلیسی با انتشار گزارش هایی درباره استفاده پلیس آمریکا از روبات برای کشتن عامل تیراندازی به پلیس دالاس، نوشتند این اولین بار است که پلیس آمریکا از روبات برای کشتن استفاده می کند و این اقدام، سوال های قانونی و اخلاقی جدیدی را ایجاد کرده است.

روزنامه “دیلی تلگراف” نوشت استفاده پلیس از روبات ها جدیدترین روش استفاده از دستگاه های کنترل از راه دور و نیز تجهیزاتی است که پلیس به شکل شبه خودکار آن را به کار می گیرد.

کارشناسان امنیتی می گویند: “این اولین بار در تاریخ است که پلیس از روبات ها برای قتل استفاده می کند. پلیس پیش از این از روبات برای خنثی سازی بمب ها و مواد منفجره و نیز برای بازداشت گروگان ها و خاموش کردن آتش استفاده می کرد”.

” ویلیام ولاناگان ” رئیس پلیس بازنشسته در منطقه ناساو در ایالت نیویورک آمریکا که درزمینه اجرای قانون و فن آوری مشاوره می دهد، اظهار داشت که پلیس دالاس، روباتی را که برای کشتن عامل تیراندازی در دالاس تجهیز کرده بود، به بمبی با قدرت پایین تجهیز کرده بود؛ مشابه همان بمب هایی که تیم های امنیتی برای انفجار کیف های مشکوک استفاده می کنند و هدف شان فقط از کارانداختن وسایل نزدیک آن است.

” دیوید براون ” رئیس پلیس دالاس نیز گفت آن ها هیچ راهی جز استفاده از روبات برای کشتن قاتل نداشتند.

” الیزابت جو” استاد حقوق در دانشگاه کالیفورنیا گفت این اولین باری نیست که از روبات به عنوان سلاح استفاده می شود، اما این نوع استفاده، تا دیروز مختص به ارتش بود.

وی از اینکه پلیس بدون اندیشیدن به پیامدهای استفاده از روبات برای کشتن یک نفر این تصمیم را اتخاذ کرده باشد، ابراز نگرانی کرد و گفت استفاده از روبات های مسلح قاتل، سوالات حقوقی، اخلاقی وفنی بسیار را ایجاد می کند که قبلاً با آن مواجه نبوده ایم.

این استاد دانشگاه افزود” ادعاهای ضد پلیس مبنی بر استفاده از زور، درماده چهارم قانون فدرال آمده است، و درصورتی که خطری فوری وقطعی جان پلیس را تهدید کند، پلیس می تواند اقدام به تیراندازی کند، اما درصورت استفاده از روبات، نحوه اجرای این ماده مشخص نخواهد بود؛ زیرا این خطر روبات را تهدید می کند، نه پلیسی را که شاید در مکانی دور از منطقه خطر ایستاده باشد”.

درحمله روز پنج شنبه گذشته (۱۷ تیر) به پلیس دالاس در ایالت تگزاس آمریکا، ۵ نیروی پلیس کشته و ۷ پلیس دیگر مجروح شدند.