دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی از تصمیم ناتو برای استفاده از هواپیماهای شناسایی خود در عراق و سوریه با هدف پشتیبانی از نیروهای ائتلاف به اصطلاح مبارزه با داعش خبر داد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از بی بی سی، «ینس استولتنبرگ» دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی از موافقت برای استفاده از هواپیماهای شناسایی ناتو در جنگ علیه داعش در سوریه و عراق خبر داد.

به گفته وی، این هواپیماها نقش پشتیبانی ائتلاف هوایی به اصطلاح مبارزه با داعش به سرکردگی آمریکا را ایفا خواهند کرد.

علاوه بر این، قرار است ناتو در آموزش نیروهای عراقی و همچنین پیشتیبانی نیروهای ویژه در تونس که از عمده مراکز سربازگیری داعش یه شمار می رود، نقش داشته باشد.

در عین حال، پیمان آتلانتیک شمالی موافقت خود را با عدم کاهش نیرو در افغانستان و تامین بودجه حضور در این کشور اعلام کرد.

استولتنبرگ این اظهارات را در دومین روز از نشست تابستانه ناتو که در «ورشو» برگزار شد، ایراد کرد. وی استفاده از هواپیماهای شناسایی آواکس را نشانه روشنی از تلاش ناتو برای مقابله با تروریسم عنوان کرد.

البته این نخستین بار نیست که دبیرکل ناتو وعده استفاده از این هواپیماها را در نبرد با داعش می دهد. وی در فوریه سال میلادی جاری (۲۰۱۶) نیز در جلسه ای که در «بروکسل» برگزار شد از توافق برای استفاده از هواپیماهای شناسایی مجهز به سیستم کنترل و هشدار زودهنگام هوابرد (آواکس) با هدف پشتیبانی از ائتلاف هوایی به اصطلاح مبارزه با داعش در سوریه سخن گفته بود.