برای اولین‌ بار نمایشگاهی در اروپا برگزار می‌شود که نمایشگر ردپا و اثرات مسلمانان در این قاره سبز است.

به گزارش پرس شیعه؛ نمایشگاه میراث مسلمانان اروپا، در مرکز مسلمانان لندن (London Muslim Center) برگزار می‌شود.

نمایشگاه میراث مسلمانان اروپا، همزمان با بیست‌ویکمین سالگرد کشتار مسلمانان بوسنیایی در شهر سربرنیتسا برگزار می‌شود که بزرگترین نسل‌کشی و فاجعه انسانی در اروپا بعد از جنگ جهانی دوم است.

این نمایشگاه با عنوان «ما را فراموش نکنید؛ سفری به میراث مسلمانان اروپا» برگزار می‌شود.

در این نمایشگاه بخش ویژ‌ه‌ای نیز به سربرنیتسا اختصاص داده شده که در آن آثار عکاسی یک هنرمند بوسنیایی به نمایش گذاشته شده است.

طارق حسین، گوینده، عکاس و سفرنامه نویس برجسته و مسؤول برگزاری این نمایشگاه، دو دهه است که به تحقیق در مورد میراث مسلمانان در قاره اروپا می‌پردازد.

وی می‌گوید: قدمت اسلام در اروپا حدود ۱۴۰۰ سال است با این حال میراث فرهنگی این قاره عمدتاً یهودی ـ مسیحی تلقی می‌شود. ما امیدواریم که این نمایشگاه نشان دهد که مسلمانان و فرهنگ اسلامی چیز جدیدی در اروپا نیستند و به اندازه دیگران در توسعه اروپا نقش داشته‌اند.

طارق حسین فردا در مراسم گشایش این نمایشگاه، بیناد میراث مسلمانان اروپا را نیز معرفی خواهد کرد.

در مراسم افتتاحیه، سخنرانانی از جمله «رمضان یعقوب»، مفتی اعظم کشور لیتوانی نیز سخنرانی خواهند کرد. یعقوب در سخنرانی خود داستان زندگی جمعیت مسلمانانی را که ۶۱۸ سال است در منطقه بالتیک زندگی می‌کنند، بیان خواهد کرد.

یعقوب که اولین مترجم قرآن از زبان عربی به لیتوانیایی است، می‌گوید: امیدواریم با برپایی این نمایشگاه و همچنین از طریق بنیاد میراث مسلمانان اروپا بتوانیم زمینه شناخت بیشتر را برای مردم فراهم آوریم.