رییس مجلس اعلای اسلامی عراق که در سفر به جمهوری اسلامی ایران با رهبر انقلاب دیدار کرده است، در ملاقات با حضرت ‌آیت الله نوری همدانی جزییاتی از این دیدار را مطرح کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت الاسلام عمار حکیم رییس مجلس اعلای عراق عصر امروز در دیدار با حضرت آیت الله نوری همدانی از مراجع تقلید، با بیان این که چالش‌های عراق مسلتزم این است که هر چند گاه یک بار خدمت مراجع برسیم و از راهنمایی ایشان استفاده کنیم گفت: با توجه به مشکلاتی که وجود دارد روند کلی عراق رو به پیشرفت است.

رییس مجلس اعلای عراق با اشاره به هجوم داعش به عراق و اشغال بخشی از آن گفت: هدف داعش گرفتن کل عراق بود و تا مرز بغداد هم پیش رفتند اما با تشکیل حشد الشعبی فعالیت‌های مهمی در عراق شروع شد و ارتش عراق توانست روحیه بگیرد و خود را تجهیز کند.

حجت الاسلام حکیم با بیان این که موفقیت‌های زیادی در عراق به دست آمده است گفت: فلوجه از دست اشغالگران خارج شده است و اکنون به دنبال آزاد سازی موصل هستیم و امیدواریم که این مسأله به زودی تحقق یابد.

وی بحث ترور را تهدید کننده اکثر کشورهای جهان دانست و گفت: ترور تهدید امنیتی کشور عراق نیست و می‌توان آن را کنترل کرد.

رییس مجلس اعلای عراق با اشاره به اهتمام مردم به حفظ شعائر اسلامی ابراز داشت: حوزه علمیه نجف در سال‌های اخیر با عنایت آیت الله سیستانی اقدام به اعزام مبلغ و اهتمام به امور شرعی و عقیدتی کرده است که می‌تواند بازخورد خوبی داشته باشد. رشد فرهنگی مردم بیشتر می‌شود و این می‌تواند به کنترل عراق کمک کند.

حجت الاسلام حکیم افزود: با توجه به کاستی‌ها و اشتباهات برخی نهادها روند عمومی امیدوار کننده است و امیدواریم عراق به گونه‌ای شود که الگویی برای جهان عرب باشد و مردم عراق را ستایش کنند.

رییس مجلس اعلای عراق با اشاره به امکانات و معادن و منابع انسانی غنی عراق گفت: کشور عراق در جهان عرب از مقام بالایی برخوردار است و همسایه‌ای مقتدر مانند ایران می‌تواند به اقتدار عراق کمک کند.

حجت الاسلام حکیم افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در دیداری که با ایشان داشتم فرمودند «یکی از امتیازات شما دوستی با ایران است و من اگر بدانم که اقدامی به پیشرفت عراق کمک خواهد کرد آن را انجام خواهم داد».

وی دوستی با ایران را پشتوانه‌ای مانند کوه عنوان کرد و گفت: وجود جمهوری اسلامی ایران و کمک های این کشور اسلامی بسیار کمک کننده است.