رییس اداره ارتباطات و اطلاع‌‌رسانی همکاری حوزه‌های علمیه عمل به نهج البلاغه را راهکار رفع مشکلات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی عنوان کرد و خواستار تأسیس دانشگاه نهج‌البلاغه شناسی شد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رسا، حجت الاسلام محمد گرم آبدشتی، رییس اداره ارتباطات و اطلاع رسانی همکاری حوزه های علمیه، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری رسا، با بیان اینکه نهج البلاغه مجموعه ای از خطبه ها، نامه ها، حکمت ها و کلمات قصار است که توسط مرحوم سید رضی جمع آوری شده است، ابراز کرد: نهج البلاغه پایین تر از کلام خالق و فوق کلام مخلوق است و بعد از قرآن کریم در جهان کتابی بهتر از آن نیست.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه ادامه داد: یکی از دلایل مهجوریت نهج البلاغه این است که نهج البلاغه یک سبک زندگی اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی است و ما نمی خواهیم زندگی و سبک زندگی خود را با نهج البلاغه وفق دهیم.

وی با بیان اینکه دلیل دیگر به متولیان امور فرهنگی کشور شامل حوزه های علمیه و دانشگاه ها بر می گردد، اظهار داشت: منظور از رفع مهجوریت نهج البلاغه انجام دادن کارهای سطحی مثل برگزاری همایش ها و مسابقات نیست بلکه ما باید زندگی سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و مدیریتی خود را مطابق با نهج البلاغه کنیم.

راهکار های رفع مهجوریت از نهج البلاغه و ترویج آن در سطح جامعه

حجت الاسلام گرم آبدشتی به بررسی راهکارهای رفع مهجوریت از نهج البلاغه و ترویج آن در سطح جامعه پرداخت و تصریح کرد: باید نهج البلاغه از دبستان تا دانشگاه مورد توجه قرار گیرد، همچنین روحانیان و مبلغان در مجامع تبلیغی، مبنای تبلیغ خود را نهج البلاغه قرار دهند.

وی تصریح کرد: باید دانشگاهی با عنوان دانشگاه نهج البلاغه‌شناسی با هدف استخراج مبانی مدیریت اسلامی، اقتصاد اسلامی و زندگی اسلامی از آن تأسیس شود تا دستورات آن به صورت عملی در زندگی پیاده شود.

استاد سطوح عالی حوزه راهکار سوم را قرار دادن درسی با عنوان نهج البلاغه به عنوان درس های اصلی در حوزه های علمیه و دانشگاه ها دانست و اظهار داشت: باید نهج البلاغه را در متون آموزشی دو دستگاه قرار داد و به آن عمل کرد.

حجت الاسلام گرم آبدشتی اضافه کرد: مشکلات اجتماعی و اقتصادی بشریت به خاطر عمل نکردن به نهج البلاغه است؛ عمل به نهج البلاغه سبب رفع این مشکلات می شود.