ترس از عقب گرد سودان جنوبی به جنگ داخلی و آغاز موج تازه ای از خشونت، واکنش شورای امنیت سازمان ملل را به دنبال داشت.

به گزارش پرس شیعه به نقل از بی بی سی، شورای امنیت سازمان ملل متحد از جناح های متخاصم در سودان جنوبی خواست تا فورا به درگیری های اخیر پایان داده و مانع از اشاعه خشونت شوند.

این شورا به اتفاق با صدور بیانیه ای درگیری های سودان جنوبی را با شدیدترین لحن ممکن محکوم و به ویژه از حمله به پایگاه های سازمان ملل ابراز خشم و حیرت کرد.

شورای امنیت همچنین اعزام تعداد بیشتری از صلحبانان سازمان ملل به این کشور را خواستار شد.

در درگیری هایی که از روز جمعه گذشته در سودان جنوبی به عنوان تازه تاسیس ترین کشور جهان در جریان است، طبق آخرین آمار که به دیروز یکشنبه باز می گردد، ۲۷۲ نفر از جمله ۳۳ شهروند عادی کشته شدند.

در حالیکه «سالوا کر» رئیس جمهوری سودان جنوبی و «ریک ماچار» شورشی سابق و معاون فعلی رئیس جمهور در ماه آگوست سال میلادی گذشته (۲۰۱۵) برای فرونشاندن خشونت ها به توافق رسیدند، ظاهرا گروه های طرفدار آنها خیال دست کشیدن از جنگ و خونریزی را ندارند.

درگیری های اخیر به این ترس که ممکن است سودان جنوبی با پشت سر گذاشتن دو سال بحرانی، بار دیگر گرفتار جنگ داخلی شود، قوت بیشتری می بخشد. نقطه آغاز بحران ۲۰۱۳، اختلاف مابین کر و ماچار بود که در آن زمان هم درست مثل همین حالا سمت معاونت ریاست جمهوری را بر عهده داشت.

شدت درگیری ها به حدی است که حتی «بان کی مون» دبیر کل سازمان ملل نیز آن را در راستای عدم پایبندی به پیمان صلح تلقی کرده و از رهبران دو جناح خواسته است تا هر چه زودتر این قضیه را فیصله دهند.