حجت الاسلام خمینی گفت: از برنامه‌های قطعی دشمنان شیعه برای دوران پسا داعش ایجاد اختلاف میان شیعیان است، لذا باید همه چه در ایران و چه در عراق هوشیار باشیم.

به گزارش پرس شیعه به نقل از شبکه مجازی آستان، عمار حکیم رئیس مجلس اعلای شیعیان عراق با حضور در حرم امام‌خمینی(ره) ضمن ادای احترام به مقام شامخ امام (ره) با حجت‌الاسلام سیدعلی خمینی دیدار و گفتگو کرد.

حجت‌الاسلام سیدعلی خمینی در این دیدار ضمن تمجید از خاندان بزرگ حکیم و مجاهدات شهید محمدباقر حکیم و مرحوم سید عبدالعزیز حکیم، از نقش حجت‌الاسلام سید عمار حکیم و مجلس اعلای شیعیان عراق در گذشته و حال تقدیر کرد.

وی اوضاع امروز عراق را بغرنج توصیف کرد و افزود: الحمدلله ارتش و نیروهای مردمی(الحشدالشعبی) در میدان مبارزه با داعش موفقیت‌های بزرگی به دست آورده‌اند و به حول و قوه الهی در سال‌ها، بلکه ماه‌های آینده خطر داعش به عنوان یک دولت در خاک عراق به پایان خواهد رسید.

خمینی با اشاره به نقش ارزشمند آیت‌الله‌ العظمی سیستانی در دوران جدید عراق، گفت: حضور این عالم ساده‌زیست و مدیریت ایشان در عراق واقعا عجیب و پربرکت بوده است.

حجت‌الاسلام خمینی افزود: شاید مردم ایران ندانند که آیت‌الله سیستانی به عنوان یک مرجع بزرگ شیعه، در منزل محقر و قدیمی خود حتی از موتور برق هم استفاده نمی‌کنند و در نجف که روزانه ۱۰ ساعت برق قطع می‌شود، ایشان هم مثل مردم عادی در گرما و تاریکی زندگی می‌کنند. این همان عاملی است که در کنار تدبیر صحیح سیاسی عامل این شده که ایشان به عنوان یک ملجأ و پناه برای مردم عراق محسوب شوند.

وی ضمن تأیید سخنان سید عمار حکیم به حساسیت کشورهای مرتجع منطقه اشاره کرد و گفت: شاید فارس شیعه برای این کشورها قابل تحمل باشد، اما عرب شیعه علی‌بن‌ابیطالب در مهد کشورهای متعصب سنی غیرقابل تحمل است و یکی از علل ناآرامی در عراق همین حضور پر رنگ شیعیان در میدان عمل است.

خمینی تصریح کرد: از برنامه‌های قطعی دشمنان شیعه برای دوران پسا داعش ایجاد اختلاف میان شیعیان است، لذا باید همه چه در ایران و چه در عراق هوشیار باشیم که گروه‌های شیعه دچار اختلاف و تشتت نشوند.

حجت‌الاسلام خمینی با اشاره به تفوق جمهوری اسلامی ایران بر تروریست‌ها و دشمنان داخلی‌اش، ابراز امیدواری کرد که مردم بی‌دفاع عراق هر چه زودتر روی آرامش را ببینند.

حجت‌الاسلام سیدعمار حکیم رئیس مجلس اعلای شیعیان عراق ضمن گرامیداشت یاد و نام امام خمینی(ره)، گفت: امام خمینی(ره) وفای بسیار زیادی نسبت به مردم عراق داشت و حتی در جنگ با عراق هم علاوه بر دفاع از خاک خود، به فکر مردم بی پناه عراق هم بود.

وی امام خمینی(ره) را مردی بزرگ نامید که انقلاب بزرگی را رهبری کرد و توانست امنیت و آرامش را در ایرانِ پس از انقلاب حاکم کند.

رئیس مجلس اعلای شیعیان عراق، مشکلات پیش روی عراق را حاصل سالهای سال دانست و افزود: از سال ٩١ میلادی مردم عراق با مشکلات پی در پی از تحریم تا جنگ و از روند انتقال قدرت تا داعش، مواجهند.

وی در عین حال مشکلات عراق را قابل حل اما زمانبر ارزیابی و ابراز امیدواری کرد که مشکلات این کشور بزرگ به مرور زمان حل شود.