رسانه های آمریکا از تلاش «باراک اوباما» برای تمدید معاهده دوجانبه «استارت» جهت کاهش تسلیحات هسته ای آمریکا و روسیه خبر دادند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از اسپوتنیک، «باراک اوباما»، رئیس جمهوری آمریکا، قرار است چند طرح پیشنهادی جدید در راستای کنترل تسلیحات هسته ای برای روسیه ارسال کند تا بتواند از این طریق، معاهده دو جانبه «استارت» را برای پنج سال دیگر تمدید کند.

مقام های رسمی آمریکا معتقدند «اوباما» به دنبال کاهش میزان تسلیحات هسته ای که دو کشور آمریکا و روسیه در اختیار دارند، است. طرحی که به ادعای آنها، رئیس جمهوری آمریکا از ابتدای رسیدن به قدرت در این کشور، مد نظر داشته است.

در همین راستا، روزنامه واشنگتن پست نوشت که این موضوع طی چند هفته اخیر، دو مرتبه در جلسه شورای امنیت ملی امریکا به تبادل نظر گذاشته شده است.

عدم پیشدستی در استفاده از تسلیحات اتمی از دیگر بندهای این طرح پیشنهادی است که اعلام می کند آمریکا به هیچ وجه در استفاده از تسلیحات هسته ای علیه روسیه پیشدستی نخواهد کرد.

گفته می شود «اوباما» در تلاش است تا با انجام این کار در شش ماهه پایانی ریاست جمهوری خود، این طرح را به عنوان میراثی در عرصه سیاست خارجی از خود به یادگار بگذارد.

همچنین امکان حذف بسیاری از سلاح های هسته ای از بین سلاح های مستقر موجود که برای دفاع از امنیت ملی، کاهش سلاح های به روز هسته ای امریکا و همچنین استفاده از موشک های جدید بالدار با کلاهک هسته ای نیز وجود دارد.

واشنگتن پست در یادداشت خود تاکید کرده که هنوز هیچ تصمیمی در این باره اتخاذ نشده است. با این حال، انتظار می رود «اوباما» به زودی گزینه های قابل اجرا و پیشنهادات خود را در راستای کاهش تسلیحات هسته ای مطرح کند.

دفتر رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده که در حال بررسی جوانب این طرح است تا در صورت امکان، معاهده «استارت» را تا پنج سال دیگر یعنی تا سال ۲۰۲۱ تمدید کرده و از این راه خیال دولت بعد از خود را نیز از این بابت راحت کند.