دبیر کل سازمان ملل نسبت به کشته شدن غیر نظامیان در کشمیر تحت کنترل هند اظهار نگرانی کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از «داون نیوز»، به دنبال کشته شدن ۲۵ کشمیری به دست نیروهای امنیتی هند، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل ضمن اظهار نگرانی از کشته شدن غیر نظامیان بی گناه در این ایالت، از دولت هند خواست تا این مسئله را از طریق مذاکرات حل و فصل کند.

لازم به ذکر است که روز جمعه (۱۸ تیر) «برهان وانی»، رهبر ۲۲ ساله گروه جدایی طلب حزب «المجاهدین»، به ضرب گلوله نیروهای نظامی هند کشته شد و مرگ وی موجی از تظاهرات به راه انداخت.

در این تظاهرات گسترده که از شامگاه روز جمعه در کشمیر تحت کنترل هند آغاز شد، تا کنون ۲۵ نفر کشته و بیش از ۲۰۰ نفر زخمی شده‌اند.

گفتنی است که کشمیر در سال‌های اخیر عرصه درگیری‌های مرگبار بوده است. نیروهای ارتش همواره با مبارزانی که به دنبال جدایی از هند بوده‌اند، در حال جنگ هستند. دولت هند نیز در واکنش به این حملات، مقررات منع تردد و محدودیت‌هایی برای جابجایی مردم وضع می‌کند.

کشمیر کانون خصومت‌های ۶۹ ساله میان هند و پاکستان بوده است. دو کشور ادعای مالکیت کامل بر این منطقه دارند اما هریک کنترل بخش‌هایی از آن را در اختیار دارند.

این دو کشور سال ۲۰۰۳ برای آتش بس در مرز موسوم به خط کنترل در کشمیر توافق و یک سال بعد مذاکرات صلح را آغاز کردند. در ناآرامی‌های دو دهه اخیر در کشمیر تاکنون هزاران نفر جان خود را از دست داده‌ اند.