آیت الله اراکی گفت: بیت مرجعیت آیت الله شاهرودی نقش موثری در دفاع از حوزه های علمیه شیعی در ایران و عراق داشت، آیت الله حسینی شاهرودی نیز حامی انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری بود.

به گزارش شیعه پرس، عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع) شامگاه سه شنبه ۱۸ تیرماه در مراسم بزرگداشت آیت الله حسینی شاهرودی از سوی رهبر معظم انقلاب در مسجد اعظم با اشاره به ویژگی های این عالم برجسته اظهار کرد: آیت الله العظمی حسینی شاهرودی از خاندان علم و مرجعیت و خود فرزند یک مرجع بزرگ بود.

آیت الله محسن اراکی ادامه داد: با از دست دادن این فقیه برجسته، ضایعه بزرگی را در جهان اسلام شاهد هستیم، فقها بزرگ ترین جایگاه را در نظام معرفتی در جهان اسلام، دارا هستند، براساس روایات، فقها همچون انبیای بنی اسرائیل، وظیفه رهبری بشر به سمت زندگی برتر را عهده دار هستند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: فقه شیعه، علم بهتر زندگی کردن است و در طول تاریخ، مرجعیت شیعه جامع بین علم و عمل بود و فقها و مراجع برجسته هم به لحاظ علمی توانستند که معارف قرآن و سنت پیامبر و اهل بیت (ع) را تدوین کنند و هم در هر عصری پاسخگوی نیازهای آن عصر بودند.

آیت الله اراکی با اشاره به پیشرفت حوزه ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: در عصر جمهوری اسلامی، حوزه ها توانستند که پاسخگوی نیازهای جامعه اسلامی در همه عرصه ها باشند، فقه شیعه فقه پاسخگو است و سعادت بشر در گروی عمل به این فقه است، قانون اساسی جمهوری اسلامی دستاورد بزرگ حوزه ها است.

وی ادامه داد: در قرن اخیر تصمیم به ریشه کن کردن حوزه ها در ایران و عراق گرفته شده بود، اما علما و فقها توانستند که با ایستادگی در برابر این توطئه، نه تنها حوزه را نگه بدارند، بلکه به گسترش ابعاد معرفتی پرداختند.

عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع) افزود: بیت مرجعیت آیت الله شاهرودی نقش موثری در دفاع از حوزه های علمیه شیعی در ایران و عراق داشت، از جمله مراجع پیشتاز در دفاع از نهضت امام خمیینی (ره)، مرحوم آیت الله العظمی سید محمود حسینی شاهرودی پدر آیت الله العظمی سید محمد حسینی شاهرودی بود که نقش بزرگی در حفاظت از حوزه نجف اشرف داشت، آیت الله حسینی شاهرودی نیز حامی انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری بود.

آیت الله اراکی با اشاره به همراهی حوزه نجف با امام خمینی (ره) اظهار کرد: بدنه اصلی حوزه نجف به رهبری مراجع تقلید به همراهی با امام خمینی (ره) پرداخت.

وی ادامه داد: بیت آیت الله شاهرودی در طول یک قرن اخیر برکات زیادی داشت و تربیت عالمان فاضل از امتیازات این بیت است، بیت شاهرودی به عنوان پاک ترین بیت ها و مرجعی برای حل مشکلات مردم شناخته شده است، راه اندازی حرکت پیاده روی اربعین از امتیازات دیگر بیت آیت الله شاهرودی است که این حرکت جوشی را در بین شیعیان به وجود آورد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: آیت الله العظمی حسینی شاهرودی مثالی بارز برای زهد و حسن اخلاق و الگویی برای تقوا و پارسایی در حوزه نجف بود.

آیت الله اراکی روحیه علم جویی و پویایی علمی را از امتیازات حوزه علمی شیعه دانست و تصریح کرد: چنین روحیه ای موجب شکوفایی علمی در حوزه شیعه شده و وظیفه طلاب پرکردن جای فقهای بزرگ است.

عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع) خاطرنشان کرد: باید زندگی آیت الله حسینی شاهرودی را الگو قرار داد، تقید به مستحبات و فضایل اخلاقی در زندگی عالمانی همچون ایشان برجسته بود،

شایان ذکر است آیت الله سید محمد حسینی شاهرودی (ره) از مراجع تقلید و اساتید حوزه های علمیه بودند.

ایشان پس از سالها خدمت علمی و اجتماعی در عراق و جمهوری اسلامی ایران، عصر روز یکشنبه شانزدهم تیر ۱۳۹۸ در سن ۹۴ سالگی در تهران دار فانی را وداع گفتند.

پیکر آیت الله شاهرودی صبح روز سه شنبه ۱۸ تیر از مسجد امام حسن عسکری (ع) قم به سمت حرم حضرت فاطمه معصومه (س) تشییع و در جوار ضریح مطهر آن حضرت دفن گردید.