حجت‌الاسلام قمی گفت: مکتب امام، همۀ مکتب امام است. اگر کسی یک گوشه از این مکتب را گرفت و مابقی آن را نادیده گرفت و نگفت، حتماً مکتب امام را تحریف کرده است.

به گزارش شیعه پرس، افتتاحیۀ چهارمین دورۀ اسلام ناب، در کنار سخنرانی‌ها و تقدیرها و مهمانانش، حاشیه‌هایی هم داشت. در این گزارش، به حاشیه‌های این مراسم پرداخته‌ایم.

کف‌خواب‌ها

استقبال از دوره باعث شده خیلی‌ها کف‌خواب شوند. مسئول دوره می‌گوید در سال گذشته (دورۀ سوم) ۶۰۰ نفر شرکت کردند. برای امسال، برنامه‌ریزی شد تا تعداد ثبت‌نام‌کننده‌ها به بیش از ۱۰۰۰ نفر برسد. ۵۰۰۰ نفر ثبت‌نام کردند! از این عده، ۱۱۰۰ نفر برای شرکت در دوره برگزیده شدند. این کف‌خوابی اما علت دیگری دارد. یکی دیگر از نهادها که قبل از این دوره در همین محل برنامه داشته‌اند، بخشی از محل را هنوز خالی نکرده‌اند.

دوکوهه در آبعلی

مسئول دوره، تعبیر «دوکوهه» را برای دوره به کار برد؛ دوکوهه‌ای که قرار است نیروهایی را آموزش می‌دهد که این بار در میدان اجتماع عملیات می‌کنند.

رزمندۀ سپیدموی ایرانی

همسر شهید سیاح‌طاهری، در مراسم افتتاحیه خاطره‌ای از شهید تعریف کرد:

یکی از هم‌رزمان شهید سیاح در سوریه تعریف می‌کرد که یکی از اعضای تیپ زینبیون که رزمنده‌های پاکستانی هستند، مجروح و در محلی که تحت اشراف داعشی‌ها بود گرفتار شد. کسی جرئت نمی‌کرد به آن منطقه وارد شود. ناگهان دیدیم یکی از رزمنده‌های ایرانی با موها و محاسن سفید، با سرعت به سمتش رفت و او را روی دوش گرفت و به محل امنی رساند. بعد که جلو رفتیم دیدیم حاج سعید سیاح‌طاهری است.

همسر شهید سعید سیاح گفت از ایشان پرسیدم مطمئنید شهید سیاح بوده؟ ایشان در اثر مجروحیت‌های مختلف نمی‌توانست حتی یک وسیلۀ سه‌چهار کیلویی را جابه‌جا کند. چطور توانسته یک رزمندۀ مجروح را روی دوش خود بکشد؟! برای من که وضع شهید را می‌دانستم، چنین چیزی بیشتر به امداد غیبی شبیه بود.

فلسطین در جلسۀ خواستگاری

«امروز ایران، فردا فلسطین». این جمله را شهید سیاح‌طاهری در جلسۀ خواستگاری‌اش در سال ۶۰ بیان کرده بود. همسر شهید می‌گفت در جلسۀ خواستگاری دربارۀ انقلاب و حد و حدود آن و شرایط آن روزها بحث کرده بودیم.

کتاب‌فروشی که طاقت آورده است

حاجی یزدان‌خواه گفت وقتی در ذهنم نیت کردم که در کاشان کتاب‌فروشی کنم، شب امام را به خواب دیدم که به خانۀ ما آمد. من با خودم گفتم این خوابِ خوب را برای نیت کتاب‌فروشی دیدم. این شد که کتاب‌فروشی را راه انداختم و بحمدالله تا امروز طاقت آورده‌ام.

کتاب خاطرات آقای یزدان‌خواه به نام «آقای کتاب» چاپ شده است.

جوان حوصله دارد

اولین نکته‌ای که حجت‌الاسلام قمی گفت، این‌بودکه در جلسه‌ای از حضرت آقا پرسیدیم که جوان کیست. آقا فرمودند یکی از مشخصه‌ها، حوصله است. جوان حوصله دارد.

در حاشیۀ مراسم، یکی از حاضرین از حجت‌الاسلام قمی پرسید: به نظر می‌رسد دربارۀ اسلام آمریکایی و ادبیات ذیل آن، نوعی تقلیل‌گرایی صورت گرفته است. امام در جلد ۲۱ صحیفه در حکم تعیین ریاست سازمان تبلیغات اسلامی می‌فرماید شما باید راه مبارزه با ریا و حیله و خدعه را به جوانان آموزش دهید. چنین دستور و رهنمودی گویا برای مبارزه با گروه‌ها و تفکراتی است که امروزه خیلی موجه هستند و کمتر متعرض آن‌ها شده‌ایم. نظر شما چیست؟

حجت‌الاسلام قمی گفت: مکتب امام، همۀ مکتب امام است. اگر کسی یک گوشه از این مکتب را گرفت و مابقی آن را نادیده گرفت و نگفت، حتماً مکتب امام را تحریف کرده است. فرضاً اگر فقط استکبارستیزی را گفت و مبارزه با حیله و نیرنگ و خدعه را نگفت، به امام ظلم کرده و مکتب امام را تحریف کرده است. ادعای این اردو که البته باید کارشناسان بعداً آن را ارزیابی کنند، این است که می‌خواهد به‌شکل واقعی‌تر و دقیق‌تر، از منظر کارشناسانی مثل حضرت آقا مکتب امام را توصیف کند که این تصویر جامعیت داشته باشد. طوری نباشد که ابعادی از مکتب امام گفته شود و ابعاد دیگر نادیده گرفته شود.