آیین افتتاح چهارمین دورۀ آموزشی «اسلام ناب»، با حضور دانشجویان انقلابی از تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های سراسر کشور در اردوگاه سیدالشهدای آبعلی برگزار شد.

به‌گزارش شیعه پرس، در این مراسم که با اجرای متفاوت محمدرضا شهبازی؛ طنزپرداز برگزار شد، از خانوادۀ شهدای مدافع حرم؛ شهید سعید سیاح‌طاهری و شهید حسین معزغلامی و همچنین از حاج‌علی یزدانخواه از قدیمی‌ترین کتاب‌فروشان و توزیع‌کنندگان کتاب‌های انقلابی در زمان طاغوت و پس از انقلاب، تقدیر به عمل آمد.

حجت‌الاسلام محمدمهدی تجریشی، مدیر حوزۀ علمیه و عملیۀ «نهضت» و مسئول دورۀ اسلام ناب، در ابتدای این مراسم با اشاره به سابقۀ اردوی اسلام ناب در دوره‌های گذشته گفت: در دورۀ سوم اسلام ناب، حدود هزار نفر ثبت‌نام و حدود ۶۰۰ دانشجو و طلبه پذیرش شدند و حضور داشتند. برآورد ما این بود که در این دوره تعداد ثبت‌نامی‌ها به هزار و خرده‌ای نفر برسند. تمرکز اسلام ناب همیشه بر تشکل‌های دانشجویی طلبگی و به‌ویژه بسیج دانشجو و طلبه بوده است و می‌خواستیم بسیج دانشجویی و طلبه به معنای پدیدۀ انسانی سرباز مکتب امام خمینی را هدف بگیریم. پدیدۀ بسیج دانشجو و طلبه، راهبرد اصلی امام خمینی برای امتداد مبارزه و نهضت است.

او به راه‌اندازی دورۀ «اسلام ناب بین‌الملل» اشاره کرد و گفت: دوره‌هایی برای فعالان جهان اسلام برگزار می‌شود؛ اما اساس این دوره‌ها بر اندیشۀ امام و رهبری نیست و ارادۀ مشخصی برای حرکت به‌سمت امت واحده و تشکیل حزب جهانی مستضعفین و شکل‌دهی هسته‌های مقاومت وجود ندارد. ما با نگاه به این خلأ، دورۀ اسلام ناب بین‌الملل را برگزار می‌کنیم.

تجریشی دربارۀ آمار شرکت‌کنندگان در دورۀ چهارم گفت: ۷۰۰ دانشجو از تشکل‌های دانشجویی کشور و ۱۵۰ طلبه و ۵۰ دانشجو و طلبۀ خارجی از عراق، یمن و بحرین و ۳۰۰ نفر از خواهران دانشجو که مجموعاً به حدود ۱۲۰۰ نفر می‌رسند، در دورۀ چهارم شرکت کرده‌اند. این تعداد شرکت‌کننده از میان ۵۰۰۰ نفر ثبت نام‌کننده اتخاب شده‌اند. این دوره، دورۀ بچه‌های خط امام و گام دوم انقلاب است و نوعی دوکوهۀ فرهنگی است که نیروهای انقلابی در آن برای رزم، کسب آمادگی کنند.

در این مراسم، حجت‌الاسلام محمد قمی؛ رییس سازمان تبلیغات اسلامی و مدیر پیشین حوزۀ علمیه و عملیۀ نهضت، با اشاره به تعریف جوان از منظر رهبری گفت: یکی از معیاری جوان، داشتن «حوصله» است. بیانیه گام دوم رهبری را باید بخوانیم و در اصل باید آن را به‌مثابۀ عهدی ببینیم که با آقا بسته‌ایم و باید بر سر این عهد بمانیم و به آن عمل کنیم. این بیانیه، کاری را که پیرمرد حکیم فرهیختۀ بزرگ الهی، می‌تواند در حق ما جوانان بکند انجام داده است. او گام‌های بزرگ زیادی برداشته و ممکن است گام‌های دیگری بردارد که این منوط به همت من و شمای جوان است.

قمی فرازهایی از نهج‌البلاغه را خواند و بیان کرد: بترسیم از اینکه امام زمانمان چشم در چشم ما اینگونه صحبت کند و بگوید: أُفٍّ لَکُمْ لَقَدْ سَئِمْتُ عِتَابَکُمْ. (اف بر شما ای مردم، از خطاب و توبیخ بر شما خسته شده‏ام). حضرت به پامنبری‌هایش می‌فرماید ای کاش شما را نمی‌شناختم! من این فرازها را که می‌خوانم به خودم می‌لرزم. مخاطب این کلمات ممکن است ما باشیم. چه وقتی امیرالمومنین از شیعیانش اینطور ناراحت می‌شود؟ آنجا که می‌فرماید «إِذَا دَعَوْتُکُمْ إِلَی جِهَادِ عَدُوِّکُمْ دَارَتْ أَعْیُنُکُمْ» (هرگاه شما را به جهاد با دشمنان می‏خوانم، چشمانتان در کاسه می‏گردد). به یک تعبیر، هر وقت پای مبارزه و جهاد و جنگ وسط بود زانویتان لرزید. آیا ما واقعاً داریم جهاد می‌کنیم؟

وی افزود: شخصی در دیدار حضرت آقا گفت «از تو به یک اشاره، از ما به سر دویدن»، آقا فرمود اشاره چیست؟ من شمشیر را کشیدم و چپ و راست می‌زنم و در حال جنگ هستم. آیا الان شرایط جنگ است؟ آقا چطور بگوید که الان هم جنگ است؟ جنگ بر سر حق و باطل و بر سر اسلام و کفر است. جنگ بین اسلام ناب و اسلام آمریکایی است. دشمن ما خیلی اوقات ظاهراً مسلمان است. امام حسین هم با کسی جنگید که خودش را خلیفه‌الله می‌دانست. اسلام ابوسفیان، اسلام اشرافیت، اسلام ملاهای کثیف درباری که در مقابلش اسلام پابرهنه‌ها، اسلام قسط و عدل قرار دارد.

قمی اردوی اسلام ناب را به پادگانی برای آمادگی‌های جنگ تشبیه کرد و گفت: ژرفای بصیرت و معرفت، جنگ است. آمریکا شیطان بزرگ است. چه کسی طمع او را از این ملت و از تمام ستمدیدگان جهان برداشت؟ حضرت امام این کار را کرد. ما می‌خواهیم در افق حضرت امام پرواز کنیم. در دیداری، حضرت آقا آنچنان با ذوق درباره شهید حججی سخن گفت که غبطۀ من چندبرابر شد. شهید حججی معترض به کژی‌های داخلی بود، اما سرش را برای همین جمهوری اسلامی با همۀ مشکلاتش تقدیم کرد. حججی نشانه پیروزی خمینی و فرزندانش در نزاع حق و باطل است.

چهارمین دورۀ آموزشی اسلام ناب برای برادران، از ۱۸ تیرماه در آبعلی آغاز شده و تا اول مردادماه ادامه خواهد داشت.