رئیس جمهوری عراق، به منظور مشخص شدن مقصرانِ تأخیر در اجرای حکم اعدامی ها، کمیته حقیقت یاب تشکیل داد.

به گزارش پرس شیعه؛ “سلیم الجبوری” رئیس پارلمان عراق، روز سه شنبه اعلام کرد که فؤاد معصوم، رئیس جمهوری عراق، تصمیم گرفت برای مشخص شدنِ علت و عاملان تاخیر در اجرای حکم اعدامی ها، کمیتۀ حقیقت یاب تشکیل دهد.

یک منبع پارلمانی خاطر نشان کرد: امروز، نامه ای از ریاست جمهوری به پارلمان رسید که حاکی از آن بود فواد معصوم، تصمیم گرفته است برای مشخص شدن علتِ تاخیر در تصویب احکام اعدام، کمیتۀ حقیقت یاب تشکیل دهد.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، به شبکه السومریه گفت: معصوم در این نامه بر اهمیتِ مشخص کردنِ طرفِ کوتاهی کننده در این تاخیر، تاکید کرد.

پارلمان عراق، امروز سه شنبه، فصلِ تازۀ قانون گذاری خود را با حضور ۱۶۵ نماینده، به ریاست سلیم الجبوری آغاز کرد.

عبدالهادی السعداوی نمایندۀ مجلس عراق هفته گذشته اعلام کرد که حکم اعدام چهار هزار تروریست محکوم به اعدام در زندان های این کشور صادر شده ، ولی به دلایل نامعلومی اجرانمی شود.

وی خواستار استیضاح فؤاد معصوم رئیس جمهوری این کشور به دلیل خودداری از امضای احکام اعدام این افراد شد.

السعداوی، نمایندۀ ائتلاف دولت قانون افزود: «اجرای اقدام های لازم در برابر مجرمان سبب می شود کسانی که به دنبال ریختن خون بیگناهان و پیوستن به گروه های تروریستی هستند، از ترس مجازات و برخورد حکومت وقانون، از این فکر منصرف شوند».

این در حالیست که خالد الشوانی، سخنگوی ریاست جمهوری عراق، یک روز پس از اظهارات السعداوی، اعلام کرد که نه تنها هیچ پروندۀ اعدامی در نوبت تأیید رئیس جمهوری نیست، بلکه دولت هنوز ۱۷۰ حکم اعدام تأیید شده را اجرا نکرده است.

وزارت دادگستری عراق نیز دیروز ضمن اعلام اجرای حکم اعدام ۵ نفر، خبر داد که نزدیک به ۳۰۰۰ محکوم به اعدام در زندان های عراق وجود دارند هنوز دستور ریاست جمهوری برای اجرای آن صادر نشده است.