دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: روشی که امروز استعمار گران در منطقه در پیش گرفته‌اند، ایجاد اختلاف در میان ملت‌ها و ایجاد جنگ داخلی در درون ملت‌ها است.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله محسن اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در دیدار هیئتی از اتحادیه احزاب آسیایی، ایده اتحادیه احزاب آسیایی را خوب، ضروری و مفیدی عنوان کرد و اظهار داشت: در منطقه مشکلات و بحران هایی زیادی داریم که اتحادیه احزاب آسیایی می تواند در حل یا تخفیف این مشکلات نقش ایفا کند.

وی افزود: سلطه قدرت های معدود بر سرنوشت ملت ها آسیایی یکی از مشکلاتی است که همواره آسیا از گذشته از آن رنج برده و بیش از سه قرن است که از سلطه بیگانگان بر نقاط مختلف آسیا از شرق دور گرفته تا خاورمیانه و آسیای میانه رنج می برد.

اراکی همچنین با بیان اینکه امروز استعمار روش کار خود را تغییر داده و با شیوه خطرناک تری در منطقه اعمال نفوذ می کند، گفت: روشی که امروز استعمار گران در منطقه در پیش گرفته اند، ایجاد اختلاف در میان ملت ها و ایجاد جنگ داخلی در درون ملت ها است.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه اتحادیه احزاب آسیایی اهداف بلندی دارد و باید گام های مؤثری در راستای این اهداف بردارد، اظهار داشت: یکی از مهمترین اهدافی که این اتحادیه باید مدنظر قرار دهد، نزدیک کردن ملت ها و گروه های درون ملت هاست که این هدف، به اهداف مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بسیار نزدیک است و این اتحادیه می تواند نقش بسیار خوبی در این زمینه ایفا کند که هم آمادگی داریم در این راستا هر گونه همکاری را داشته باشیم.

اراکی افزود: موضوع دیگر این است که امروز شاهد برخی مشکلاتی در کشورهای آسیایی برای گروه های مختلف هستیم برای نمونه در میانمار و اندونزی برای برخی از گروه های مذهبی مشکلاتی به وجود آورده اند که این اتحادیه می تواند نقش بسیار مهمی در جلوگیری و یا حل این مشکلات ایفا کند.

وی گفت: انتظار داریم اتحادیه احزاب آسیایی در گام نخست نسبت به اعلام موضع پیرامون مشکلات منطقه اقدام کند و در گام بعدی با ایجاد ارتباط با نیروه های مؤثر در کم کردن این مشکلات گام بردارد.

دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی، از آمادگی این مجمع برای همکاری با اتحادیه احزاب آسیایی در حل مشکلات کشورهای آسیایی خبر داد.

در ادامه این دیدار، هئیت اتحادیه احزاب آسیایی نیز ضمن استقبال از پیشنهادات دبیر کل مجمع جهانی تقریب از وی برای حضور در جلسات این اتحادیه و استفاده از نظرات و پیشنهادات دعوت به عمل آوردند.

در این دیدار محمدنبی حبیبی دبیر کل حزب مؤتلفه اسلامی، محمد حسن غفوری فرد عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی، حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه و مهدی صولی معاون امور بین الملل حزب مؤتلفه اسلامی نیز حضور داشتند.

هیات اتحادیه احزاب آسیایی به دعوت حزب مؤتلفه اسلامی برای دیدار با مقامات جمهوری اسلامی ایران به تهران سفر کرده اند.