رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص با اشاره به دستور رهبر انقلاب گفت: این دستور باعث شد که هر کودک و یا جوان افغانی که در ایران است، تحصیل کند و آموزش ببیند که این نکته مثبتی است.

به گزارش پرس شیعه؛ علی‌اکبر ولایتی ظهر امروز در نشستی که با تعدادی از فعالان سیاسی ـ فرهنگی افغانستان (ولایت هلمند) در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد، گفت: ایران و افغانستان اشتراکات زیاد تاریخی، دینی و فرهنگی دارند و کمتر کشورهایی هستند که چنین اشتراکات متعددی میان آن داشته باشند و برای سخن گفتن با یکدیگر نیاز به مترجم نداشته باشند.

وی افزود: یکی از کشورهای بسیار مهمی که نقش تأثیرگذاری در شکل‌گیری فرهنگ و تمدن اسلامی داشته، افغانستان بوده است، افغانستان از موقعیت بسیار مهم جغرافیایی و سیاسی برخوردار است که همین سبب شده است که در گذشته شوروی‌ها و انگلیسی‌ها و اکنون هم آمریکایی‌ها چشم طمع به آن کشور داشته باشند و بحمدالله مجاهدات مردم افغانستان منجر به پیروزی آنها شده است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: از ابتدای بروز مشکلات درازمدت در افغانستان، جمهوری اسلامی ایران به تفاوت شاهد تعداد زیادی مهاجر افغانستانی در ایران بوده و است که در کنار مردم ایران زندگی می‌کنند.

ولایتی با بیان اینکه افغانستان از امکانات و نعمات زیرزمینی بسیار زیادی برخوردار است، افزود: به تازگی قرارداد ترانزیتی میان ایران، هند و افغانستان منعقد شده که افغانستان می‌تواند از امکانات حمل و نقل ایران برای صادرات و واردات خودش استفاده کند.

وی ادامه داد: حدود ۳۰۰ هزار دانشجوی افغانی در ایران تحصیل می‌کنند و در حال حاضر تعداد زیادی از افغان‌هایی که در آن کشور مشغول به کار هستند نیز فارغ‌التحصیل ایران بوده‌اند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به دستور سال جاری مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه همه فرزندان افغانی که در ایران هستند، باید از تحصیل برخوردار باشند، افزود: این دستور باعث شد که بلااستثناء هر کودک و یا جوان افغانی که در ایران است، تحصیل کند و آموزش ببیند که این نکته مثبتی است.

ولایتی اظهار داشت: هر دو کشور مشکلات اغلب مشترکی دارند؛ تهاجم بیگانگان و مخالفین اسلام و فرهنگ افغانی و ایرانی، آنهایی که به دنبال سلطه فرهنگی در کشورهای اسلامی هستند، به کشور ما و شما چشم طمع دارند و شکر خدا مردم به این آگاهی رسیدند که بخواهند جلوی نفوذ آنها را بگیرند.

وی ادامه داد: در حوزه‌های فرهنگی، علمی و بین‌المللی می‌توان مطالعات و همکاری‌های دوجانبه و مشترک داشت و این کار را میان ایران و افغانستان ادامه داد و در حوزه دانشجویی تعداد دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ما بیش از حد نیاز کشور است و چهار میلیون و ۵۰۰ هزار دانشجو داریم. همچنین تعداد زیادی صندلی‌ خالی در مراکز آموزشی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری وجود دارد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: این امکانات آموزشی هم در دانشگاه‌های دولتی و هم غیردولتی وجود دارد و این آمادگی را داریم که بورسیه در اختیار دانشگاه‌های افغانستان از جمله دانشگاه‌های هلمند قرار دهیم که تحصیلات تکمیلی خود را در اینجا بگذرانند.

ولایتی خاطرنشان کرد: ایران در حوزه تحصیلات تکمیلی دست بازی دارد و یکی از حوزه‌هایی که بعد از انقلاب در کشور توسعه یافته، آموزش تحصیلات عالی است.

وی با بیان اینکه در مجموع در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور و حوزه علمیه ما تعداد افراد غیرایرانی به دهها هزار نفر می‌رسد، افزود: این افراد از کشورهای مختلف عربی، آسیایی، اروپایی، آمریکای لاتین و دیگر جاها هستند که در کشور ما مشغول به تحصیل می‌باشند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: متأسفانه امروزه بسیاری از کشورهای اسلامی را از هستی ساقط کرده‌اند و شاهدیم که بسیاری از جنگ‌های دنیا در حال حاضر در کشورهای اسلامی در حال وقوع است و بانی آن جنگ‌ها هم کسانی هستند که خارج از دنیای اسلام هستند و علت آن هم نگرانی آنها از اسلام است.

به گزارش مهر، ولایتی در حاشیه این نشست از افتتاح مرکز پژوهشکده مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص در آینده نزدیک خبر داد.