فلسطین و اردن پیشنهاد دهنده پیش نویس فلسطینی بودن مسجدالاقصی بودند اما فشار مقامات اسرائیلی در آخرین دقایق باعث توقف رای گیری شد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از قدس پرس، در نشست سالانه یونسکو در استانبول ترکیه قرار بود درباره طرح محق نبودن یهودیان در مسجدالاقصی رای گیری شود اما فشار مقامات صهیونیستی در آخرین دقایق قبل از شروع رای گیری نتیجه داد و رای گیری درنهایت برگزار نشد.

این درحالی بود که دوری گولد مدیرکل وزارت خارجه رژیم پیش از برگزاری این رای گیری از همتایان خود در کشورهای عضو یونسکو خواسته بود که به این پیش نویس رای منفی دهند.

فلسطین و اردن که پیشنهاد دهنده این پیش نویس بودند. هنوز مشخص نیست این پیش نویس چه زمانی در آینده دوباره مطرح خواهد شد.

عمانویل نحشون سخنگوی وزارت خارجه رژیم اشغالگر گفت: دستگاه دیپلماسی ما تلاشهای بسیاری زیادی برای تحقق این مسئله به کار بست.

مسجدالاقصی یا حرم شریف قدس به عنوان مکانی مقدس نزد همه ادیان الهی شناخته شده است که البته صهیونیست­ها با اشغال فلسطین و تاریخ سازی سعی دارند با تحت فشار قرار دادن مسلمانان و مسیحیان و آواره کردن آن­ها این مکان را به نام خود مصادره کرده و مقدمات ساخت معبد سلیمان موهوم خود را در آن فراهم کنند.

این در حالی است که بر اساس آموزه‎های تورات یهودیان تا پیش از وقوع حوادثی همچون یافتن گوساله سرخ مو، سوزاندن آن و ریختن خاکستر رودخانه و انجام غسل، نباید وارد مسجدالاقصی شوند.

بسیاری از خاخام‎های یهودی نیز با ورود شهرک نشینان به مسجدالاقصی مخالف هستند اما برخی از طیف‎های صهیونیستی برای جریحه دار کردن احساسات مسلمانان و فلسطینی‎ها به طور عامدانه دست به این اقدام می‎زنند.