انتصاب ترزا می به عنوان نخست‌وزیر جدید بریتانیا به دلیل سابقه او در آسیب‌ رساندن به آزادی‌ های اقلیت مسلمان این کشور سبب نگرانی مسلمانان شده است.

به گزارش پرس شیعه؛ ترزا می پس از ۲۶ سال و بعد از مارگارت تاچر نخستین نخست‌وزیر زن بریتانیا است و این انتصاب پس از کناره‌گیری دیوید کامرون انجام شد.

 کامرون که پس از اعلام نتایج همه‌پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا از سمت خود کناره‌گیری کرد، دیرو(۲۳ تیرماه) در مجلس عوام انگلیس با انجام آخرین سخنرانی خود به عنوان نخست‌وزیر رسماً جای خود را به ترزا می داد.

در مقاله روزنامه ایندیپندنت به قلم شاهین ستار آمده است: شاید کمتر سیاستمداری به اندازه ترزا می توانسته است به جامعه مسلمانان آسیب بزند.

می از سویی از ملی‌گرایی و «توسعه ارزش‌های بریتانیایی» به عنوان استراتژی مقابله با افراط‌گرایی دم می‌زند و از سوی دیگر لایحه بی‌رحمانه و افراط‌گرایانه «امنیت و مقابله با تروریسم ۲۰۱۵» را در پارلمان بریتانیا پیشنهاد داده است.

سیاست‌های نشأت‌گرفته از این لایحه سبب سکوت دانشجویان مسلمان بریتانیا برای بیان نظرات خود در سخنرانی‌ها و سمینارها شد از ترس اینکه مبادا از سوی جامعه، افراط‌گرا و دشمنِ «ارزش‌ بریتانیایی» آزادی بیان تلقی شوند.

همچنین به سرعت مشخص شد که این لایحه چه قدرتی در ارائه مجوز اسلام‌هراسی به مردم بریتانیا داد و تروریسم را در قالب «مساله مسلمانان» مطرح کرد.

می که رهبر حزب محافظه‌کار بریتانیا است و پیش از این وزیر کشور بوده و امروز نخست‌وزیری این کشور را در دست گرفته سعی دارد اثبات کند که زن آهنینِ (لقب مارگارت تاچر) روزگار مدرن بریتانیا است.

با نظر به سابقه اقدامات ترزا می در مقام ریاست وزارت کشور بیم آن می‌رود که ارتقای وی به مقام نخست‌وزیری سبب انزوای جامعه اسلامی و منفی‌نگری بیشتر نسبت به مسلمانان این کشور شود.

می در سال ۲۰۱۵ از سوی کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس به عنوان اسلام‌هراس سال انتخاب شده بود.