زنجان – امام جمعه ابهر گفت: جایگاه شورای نگهبان در نظام جمهوری اسلامی، به عنوان حافظ شرع مبین اسلام و قانون اساسی و نهاد ناظر بر انتخابات همواره کانون توجه بوده است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از دفتر امام جمعه ابهر، حجت‌الاسلام جعفر رحیمی در خطبه‌های این هفته نمازجمعه ابهر با بیان اینکه مبارزه با فقر و بی‌عدالتی، توسعه نظام آموزشی و سلامت با مالیات محقق می‌شود، افزود: دین، مالیات را قرار داده تا شهر و روستا از نظر ظاهر و باطن پیشرفت کند و اگر امروز ما شهر خوبی داریم و اگر شهری نظیف و تمیز و پیشرفته است، مدیون همان مالیات‌های مردم است و باید از مردم که مالیات پرداخت می‌کنند و هم از اداره مالیات قدردانی کرد.

وی ادامه داد: در ادبیات اقتصادی از مالیات‌ها به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ابزار سیاست مالی دولت در راستای رسیدن به رشد مناسب اقتصادی یاد می‌شود که می‌توان با سیاست‌های مناسب آن را به یکی از باثبات‌ترین و اصلی‌ترین منابع تامین مالی دولت تبدیل کرد.

رحیمی افزود: مالیات به‌عنوان ابزاری کارآمد در جهت اجرای سیاست‌های اقتصادی، اعم از توزیعی و مالی و حتی هدایت اقتصاد در مسیر اهداف کلان اقتصادی مانند تثبیت اقتصادی، ایجاد اشتغال، رشد اقتصادی و بهبود رفاه اجتماعی به‌شمار می‌آید. مالیات ریشه بسیاری از خدمات رفاهی و اجتماعی در جامعه است.

امام جمعه ابهر گفت: باید از مودیان مالیات که در وضع بد اقتصادی بزرگوارانه و کریمانه مالیات پرداخت می‌کنند تقدیر کرد و امروزه دولت مدیون ملت به ویژه مودیان مالیات است. نکته دوم اینکه باید دقت شود مصرف مالیات عاقلانه، عادلانه و عالمانه باشد.

رحیمی افزود: اگر از مردم مظلوم بالاجبار مالیات گرفته می‌شود و در جای خود عالمانه مصرف نشود و حیف و میل شود، مسئولان این امر باید فردای قیامت جواب همه مردم را بدهند. مردم باید وضع اقتصادی دولت را درک کنند و هم دولتمردان و ماموران مالیاتی وضع اقتصادی مردم را در نظر بگیرند و مواظب باشند بی‌جا از مردم پول نگیرند والا همین پول به عنوان پل آتش خواهد شد.

وی با بیان اینکه ۲۶ تیرماه سال‌روز تاسیس شورای نگهبان است. واقعیت این است که هیچ جناح یا گروه سیاسی در کشور نیست که قائل به نظارت نباشد، افزود: سابقه عملکرد برخی مخالفان امروزی نظارت استصوابی، نشان می‌دهد که خود به هنگام تصدی امور، چنین نظارتی را اعمال شدید و از آن دفاع می‌کردند اما هم‌اکنون به انگیزه سیاسی و نه به جهت انگیزه دینی و ملی به مخالفت با نظارت استصوابی درمی‌آیند تا بتوانند افرادی را که واجد صلاحیت نیستند وارد مراکز تصمیم‌گیری و حساس نظام کنند.