نشست تخصصی «جایگاه خط نستعیق در جهان اسلام» به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در تونس برگزار شد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات، نشست تخصصی «جایگاه خط نستعیق در جهان اسلام» به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در تونس و با مشارکت دانشجویان خط نستعلیق و گروهی از استادان خط، تذهیب و هنرمندان تونسی برگزار شد.

در ابتدای این نشست که در محل سالن رایزنی فرهنگی کشورمان برگزار شد، جیلانی غربی، استاد خط رایزنی فرهنگی ایران در تونس، درباره خط نستعلیق سخنرانی کرد.

جیلانی در این سخنرانی ضمن قدردانی از رایزنی فرهنگی ایران برای برگزاری دوره‌های خط نستعلیق، گفت: در کل کشورهای شمال آفریقا و مغرب عربی، فقط در رایزنی فرهنگی ایران در تونس است که خط نستعلیق به طور دقیق و با جدیت تدریس می‌شود.

وی ادامه داد: تاکنون یازده دوره آموزش خط‌ برگزار و طی آن هنرجو‌های بسیاری تربیت شده است. همچنین بسیاری از اساتید خط در تونس از رایزنی فرهنگی ایران فارغ‌التحصیل شده‌اند و هم اکنون در نقاط مختلف تونس در حال تدریس خط هستند.

در ادامه محمد اسدی‌موحد، رایزن فرهنگی ایران در تونس نیز با بیان سخنانی، گفت: هنر به طور عام و خط به طور خاص، تأثیر مهمی بر شخصیت انسان دارد؛ زیرا انسان خطاط، فردی دقیق، صبور و با حوصله است و سعی می‌کند زیبایی‌ها را ترسیم کند.

رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه گفت: یکی از ویژگی‌های خط فارسی این است که تقریباً در هزار سال گذشته در آن تغییری صورت نگرفته است؛ بنابراین فارسی‌زبانان می‌توانند ارتباط خود را با منابع قدیمی خود برقرار و از اطلاعات موجود سال‌های قبل نیز استفاده کنند؛ برخلاف بعضی از خط‌ها از جمله انگلیسی و ترکی که به خاطر تغییراتی که در طول زمان در آنها ایجاد شده، نمی‌توانند با منابع قدیمی خود ارتباط برقرار کنند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه هنرمند و هنرجو همواره با نشاط و سرزنده و فعال است، گفت: توسعه هنر و فرهنگ در جامعه، یکی از عوامل مسلّم حفاظت و صیانت جوانان از افتادن در دام تکفیرها و افراط‌ها و انحرافات اخلاقی است.

اسدی‌موحد در بخش دیگری از سخنانش به تأثیر قرآن بر هنر اسلامی اشاره و بیان کرد: به برکت قرآن کریم، مسلمانان ـ که به این کتاب آسمانی عشق داشتند ـ در فنون مختلف از جمله در خط، خطاطی و شعر و شاعری، تذهیب و دیگر فنون زیبا، رشد یافتند و در پی آن جهان اسلام توسعه یافت.

سخنران بعدی این نشست تخصصی استاد ابراهیم، از استان سوسه تونس بود. وی که از اساتید برجسته هنر و خطاطی تونس است، پایان‌نامه دکترای خود را با موضوع زیبایی خط و قرآن، نوشته است.

ابراهیم در سخنرانی خود به زیبایی‌ها و ویژگی‌های خط نستعلیق و خط عربی پرداخت و گفت: خط نستعلیق در فرهنگ جهان عرب به طور کامل رسوخ کرده است و در جای جای کشورهای عربی و اسلامی تابلوها و نوشته‌هایی ملاحظه می‌شود که به خط نستعلیق نوشته شده‌اند.

وی در پایان سخنان خود اما با ابراز تأسف از کمرنگ‌شدن علاقه جوانان به آموزش خط، گفت: متأسفانه اقبال به آموزش و کسب هنر خط در کشور ضعیف شده است که این موضوع از نظر من از تهدیدات و چالش‌های جوانان محسوب می‌شود.