دستگاه‌های امنیتی انگلیس، رد پای یکی از سرکرده های اصلی گروه تروریستی داعش را شناسایی و اعلام کرده اند که وی اکنون در خاک ترکیه به سر می برد.

به گزارش پرس شیعه، روزنامه «دیلی تلگراف» روز شنبه گزارش داد که دستگاه های امنیتی انگلیس، مسؤول جذب نیرو در گروه داعش را پس از فرار به ترکیه و ایجاد حسابی در سرویس شبکهٔ اجتماعی- تجاری «لینکدن» تحت تعقیب قرار داده است.
به نوشته این روزنامه، عملیات تعقیب مسؤول عملیات جذب نیرو در گروه داعش موسوم به «رباح تاهاری» ملقب به «ابو مصعب» پس از شناسایی هویت او صورت گرفت و مشخص شد که وی شهروند انگلیسی از شهر «بیرمنگام» -دومین شهر بزرگ انگلیس- است و موفق شده عده ای را در انگلیس جذب داعش کند.
رباح عامل جذب «محمد اموازی» معروف به «جهادی جان» بود و آگوست گذشته نیز داعش تصویر ویدیویی منتشر کرد که در آن جان سر جمیز فولی خبرنگار آمریکایی را از تن جدا کرد.
دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی انگلیس و ترکیه از انتقال رباح تاهاری (۴۶ ساله) از سوریه به ترکیه و احتمال طراحی برای اجرای عملیات تروریستی در داخل اروپا اظهار نگرانی کرده اند.
به گفته منبعی امنیتی، تاهاری پس از اختلاف با عناصر دیگر داعش درباره دارایی های مالی، به ترکیه فرار کرده است.
سازمان اطلاعات و امنیت انگلیس بر این عقیده است که تاهاری در حملات اصلی در سوریه شرکت داشت و او و عناصر تحت امرش شیوه به کار گیری تسلیحات نظامی را آموخته اند و او سرکرده گروهک موسوم به «گردان الکوثر» با عناصری از بیش از ۲۰ کشور است.
تاهاری که از قدرت تاثیرگذاری بر دنبال کنندگانش در پایگاه های اینترنتی برخوردار است، از پایگاه تصویری یوتیوب برای تبلیغ و جذب عناصر تروریست استفاده می کند.
گزارش ها حاکی است که بیش از ۵۰ تن از عناصر انگلیسی اکنون در ترکیه هستند و ممکن است حملاتی علیه کشورهای غربی اجرا کنند.