«دونالد ترامپ» نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با استقبال از وقایع ترکیه و حضور نظامیان در خیابان ها نوشت : آن ها در حال باز پس گیری کشورشان هستند، اگر رئیس جمهور شوم، همین اتفاق در آمریکا خواهد افتاد!

به گزارش پرس شیعه؛ در پیام توئیتری ترامپ آمده است : به نظر می رسد یک کودتای نظامی در ترکیه در حال جریان است. آن ها دارند کنترل کشورشان را پس می گیرند! اگر من رئیس جمهور شوم، همین اتفاق در آمریکا خواهد افتاد!
ترامپ ید طولانی در استفاده سیاسی از وقایع بین الملل در کارزار تبلیغاتی خود دارد. وی در موضع گیری های پیشین خود درباره انفجار های استانبول نیز بر لزوم مبارزه با تروریسم در قالب طرح های ضد اسلامی و ضد مهاجرت خود تاکید کرده بود.
ترکیه از ساعاتی پیش به صحنه آمد و شد نظامیان ارتش تبدیل شده است و با این حال «بینالی ییلدریم» نخست وزیر ترکیه تاکید کرده است که این وقایع حاصل فعالیت خودسرانه برخی از نظامیان خارج از سلسله مراتب نظامی است و برای عاملان آن «اشد مجازات» در نظر گرفته خواهد شد.
به گزارش خبرگزاری رویترز از استانبول، در بیانیه ارتش ترکیه که دقایقی پیش در اختیار شبکه های تلویزیونی ترکیه قرار گرفته، آمده است که آنان برای حفاظت از دموکراسی و صیانت از حقوق بشر، قدرت را در ترکیه به دست گرفته اند.
بیانیه ارتش ترکیه تصریح می کند: تمام روابط خارجی ترکیه به قوت خود باقی خواهد ماند و اجرای قانون اولویت ماست.