نخست وزیر ترکیه در اظهاراتی پیروزی بر کودتای شب گذشته در این کشور را به مردم کشورش تبریک گفت.

به گزارش پرس شیعه به نقل از آناتولی، «بینالی ایلدیریم» نخست وزیر ترکیه دقایقی پیش در یک سخنرانی، شکست کودتا و پیروزی دموکراسی را به مردم کشورش تبریک گفت و از کشورهای همسایه که با محکوم کردن کودتا، دولت قانونی این کشور را همراهی کردند، قدردانی کرد.

ایلدیریم گف: از ملت غیور ترکیه که در قبال خیانتکا ران و عناصر دولت موازی مقاومت کردند، تشکر می کنم. بهترین پاسخ را مردم به کودتاگران دادند، ۱۵ جولای از این پس عید دموکراسی ترکیه خواهد بود. از خداوند برای قربانیان این کودتای نافرجام طلب رحمت دارم. از نیروهای امنیتی که قهرمانانه جنگیده و بلای بزرگ را از سر ملت دور کردند، تشکر می کنم.

نخست وزیر ترکیه افزود: جای خوشبختی است که این شورش در قالب سلسله مراتب ارتشی نبود و در درون ارتش و از طرف عناصر وابسته به دولت موازی صورت گرفت. به فرماندهان و افسران ارشد که به هیچ وجه اجازه خودنمایی به شورشیان ندادند قدردانی می کنم از طرفداران احزاب سیاسی نیز تشکر می کنم.

ایلدیریم گفت: از نیروهای ویژه پلیس نیز تبریک می گویم که قهرمانانه ایستادندو این حمله را دفع کردند. این رویداد نشان داد که مردم دیگر به هیچ بهایی نمی خواهند از دموکراسی دور شوند. شجاعانه در مقابل تانکها و خودروهای زرهی ایستاده و زیر تانکها خوابیده و از کشورهای دوست که با دولت اعلام همبستگی کردند تشکر می کنم.

نخست وزیر ترکیه در این کنفرانس در شهر آنکارا و در حضور افکان آلا، وزیر کشور و هلوصی (خلوصی) آکار، رئیس ستاد مشترک ارتش این کشور تاکید کرد که خواست و اراده مردمی از هر اراده دیگری قدرتمندتر است و این که ملت هزینه گرانبهایی برای تثبیت دمکراسی داده و نمی شود از آن دست کشید.

ایلدریم با تروریسم خواندن کودتا و خائن دانستن عوامل آن، اعلام کرد که در نتیجه این کودتای نافرجام ۱۶۱ تن جان خود را از دست داده و ۱۴۴۰ تن دیگر نیز زخمی شدند در حالی که ۱۰۴ تن از عوامل کودتا نیز کشته شدند.

نخست وزیر ترکیه با تشکر از حزب حاکم عدالت و توسعه و همچنین تمامی رهبران احزاب اپوزیسیون که اختلافات را کمار گذاشته و با کودتا مخالفت کردند، از برگزاری جلسه پارلمان این کشور تا ساعاتی دیگر برای بررسی کودتا خبر داد.

ایلدریم از ادامه عملیات بازداشت عوامل کودتا خبر داده که تاکنون شمار آنها به ۲۸۳۹ تن از جمله شماری افسر بلندپایه رسیده و از مردم خواست همچنان به حضور خود در خیابان ها ادامه دهند.

نخست وزیر ترکیه با اشاره به لغو حکم اعدام در این کشور، از بررسی اتخاذ تدابیر بیشتر برای جلوگیری از کودتاهای مشابه خبر داد.

ایلدریم با تروریست خواندن فتح الله گولن که به گفته وی رهبری کودتای تروریستی بر عهده داشته، اعلام کرد که از آمریکا درخواست کرده اند که وی را به ترکیه تحویل دهد.

نخست وزیر ترکیه با تاکید بر این که کودتا به دستور فرماندهان ارشد ارتش این کشور صورت نگرفته، خاطر نشان ساخت که عوامل کودتا مجازات خواهند شد.

ایلدیریم با تاکید بر این که وضعیت در ترکیه به صورت کامل تحت کنترل است، خاطر نشان ساخت که هر کشوری از فتح الله پشیبانی کند نمی تواند دوست و هم پیمان ترکیه باشد.

نخست وزیر ترکیه با اعلام این که تمامی عوامل کودتا خلع درجه شدند، تاکید کرد که تمامی شرکت کنندگان در کودتا را شناسایی کرده و مجازات خواهند شد.