با گذشت چندین ساعت از وقوع کودتا در ترکیه حقایق جدیدی از این کودتای ناکام فاش می‌شود که یکی از این حقایق مربوط به هویت یکی از فرماندهان کودتاچیان است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رسانه‌های خبری ترکیه، ژنرال «آکین اوزترک» فرمانده سابق نیروی هوایی ترکیه از جمله فرماندهان کودتا در این کشور است.

مسئولان ترکیه، اوزترک فرمانده سابق نیروی هوایی این کشور را به همدستی علیه دولت و نظام حاکم و فرماندهی کودتای ناکام که تاکنون به کشته شدن ۲۵۰ نفر و زخمی شدن بیش از یک‌هزار نفر منجر شده است، متهم می‌کنند و به‌گفته این مسئولان وی روابط تنگاتنگی با فتح‌الله گولن طراح کودتا دارد.

بر اساس این گزارش، اوزترک در ماه آگوست گذشته خدمت خود در ارتش ترکیه را به پایان برد اما همچنان به‌عنوان عضو شورای عالی امنیت ملی این کشور باقی ماند و اخیراً مسئولان مصر به تلاش وی برای اجرای کودتا مظنون شدند به‌خصوص که وی روابط تنگاتنگی با گولن که مقیم آمریکاست، دارد.

ژنرال اوزترک یکی از دوستان رژیم صهیونیستی در ترکیه است و بین سال‌های ۱۹۹۸ ــ ۱۹۹۶ منصب وابسته نظامی در سفارت ترکیه در تل‌آویو را به‌عهده داشته است.

وی پیش از این فرمانده نیروی دریایی ترکیه بوده و پیش از اجرای تمرینات مشترک اسرائیل، ترکیه و آمریکا در دریای مدیترانه با چندین مسئول صهیونیست دیدار کرده است.

بر اساس آخرین اخبار رسیده از ترکیه، پس از ناکامی طرح کودتا، دولت ترکیه پیگرد کودتاچیان را در دستور کار خود قرار داده است؛ تاکنون ۲۸۳۹ کودتاچی بازداشت و ۲۷۴۵ قاضی از کار برکنار شدند. تعداد کشته‌ها طی درگیری‌های رخ‌‌داده در مجموع به ۲۶۵ تن افزایش یافت.