می‌توان گفت رفتاری که امروز مانند دیروز‌ نیست و به دست فراموشی سپرده شده است، احترام به دیگران، مخصوصا به بزرگان است. در واقع یکی از مهارت‌ های ارتباطی که در گذشته قدر و قیمتی داشت، احترام به یکدیگر بود.

 می‌توان گفت رفتاری که امروز مانند دیروز‌ نیست و به دست فراموشی سپرده شده است، احترام به دیگران، مخصوصا به بزرگان است. در واقع یکی از مهارت‌های ارتباطی که در گذشته قدر و قیمتی داشت، احترام به یکدیگر بود. حال آنکه در جامعه امروز بی‌توجهی به این امر در رفتار‌ها دیده می‌شود و تنها با کمک و راهنمایی والدین، رفتار فرزندان در جامعه بهبود می‌یابد. در واقع با توجه به اینکه ابزارهای ارتباطی زیادی فرزندان را احاطه کرده است اما هیچ یک از آنها نمی‌توانند مانند والدین، مقوله احترام گذاشتن و اجتناب از رفتارهای غیراخلاقی را آموزش دهند.

آینه‌ای باشید برای کودکانتان

نوع و جنس کارهایی که شما از فرزندانتان می‌خواهید، به مرور زمان به آنها احترام گذاشتن را می‌آموزد. به‌طور مثال شما می‌توانید به فرزند خود بگویید، بهتر است زمانی که در یک ‌میهمانی فرد مسنی به جمع می‌پیوندد، به نشانه احترام از جایش برخیزد. اگر آن فرد مکان مناسبی برای نشستن ندارد، شما به همراه فرزندتان می‌توانید صندلی خود را در اختیار او قرار دهید. هر چند این نکته بسیار کوچک است اما به مرور زمان و غیر مستقیم، می‌توان نکات مهمی را درباره رفتار با دیگران به فرزندان گوشزد کند.

قوانین یک زندگی جدی

وقتی تصمیم می‌گیرید مهارتی را به بچه‌ها آموزش دهید، به نوعی در کنار آن مسئولیت‌پذیری را هم به آنها می‌آموزید. حال اگر فرزند شما مهارتی را که آموخته است به درستی انجام نمی‌دهد، بهتر است قبل از آموزش به او یادآوری کنید در صورت عدم پیروی از قوانین تنبیه خواهد شد. احترام گذاشتن به دیگران هم یکی از این مهارت‌هاست. معمولا نوجوانان زمانی می‌توانند زندگی بهتری را در آینده تجربه کنند که در این سنین قوانین زندگی را بیاموزند و درک کنند. یکی از نکات حائز اهمیت این است که فرزندان بدانند، احترام نگذاشتن به دیگران تبعات بسیاری دارد، حال آنکه لازم است، آنها با عواقب کار‌هایشان آشنا شوند حتی اگر احساس می‌کنند که غیرمنصفانه است. اگر می‌خواهید فرزندتان احترام گذاشتن را بیاموزد باید در جزئی‌ترین رفتار‌هایتان آن را نشان دهید. فرزند شما ریزبین‌‌تر از آن است که شما فکر می‌کنید. یادتان باشد بچه‌های امروز متفاوت هستند. آنها علاقه‌ای به گوش کردن نصیحت‌های طولانی‌مدت ندارند. به نوعی می‌توان گفت آنها فرزندان عصر سرعت هستند.

اعتماد کنید

شما باید با رفتار‌تان به فرزندان اعتماد کردن را یاد بدهید. برچسب دروغگویی به فرزندانتان نزنید. در جمع دوستانه و خانوادگی به صحبت‌های آنها گوش دهید و دیگران را هم به گوش دادن ترغیب کنید. به فرزندانتان بیاموزید که نباید از اعتماد شما سوءاستفاده کنند. اگر شما به آنها و خواسته‌هایشان احترام بگذارید به آنها می‌آموزید که به خواسته‌های شما احترام بگذارند و از اعتماد شما سوءاستفاده نکنند. آنها باید یاد بگیرند چیزهایی را که به دست آورده‌اند به راحتی از بین نبرند. فرزندان به مرور می‌آموزند، اعتماد و احترام ارزشمند‌ترین وجه زندگی است که نباید از دست دهند. این موضوع به فرزندان شما یاد می‌دهد که احترام و اعتماد قیمتی‌ترین ارزشی است که اگر هر انسانی آن را داشته باشد در میان مردم برنده محسوب می‌شود.

کوتاه سخن بگوییم

یادتان باشد بچه‌های امروز منتظر ردیف شدن قطار کلمات نیستند بلکه اگر به آنها کوچک‌ترین مسائل را در کمترین زمان و عملی و غیر مستقیم بیاموزیم تاثیر‌گذاری‌اش بیشتر است. در بسیاری موارد اشاره به ارزش‌های اجتماعی در یک داستان کوتاه آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر شما به آنها و خواسته‌هایشان احترام بگذارید به آنها می‌آموزید که به خواسته‌های شما احترام بگذارند و از اعتماد شما سوءاستفاده نکنند.

ذره‌ بینی در دست کودکان

اگر می‌خواهید فرزندتان احترام گذاشتن را بیاموزد باید در جزئی‌ترین رفتار‌هایتان آن را نشان دهید. به‌طور مثال ممکن است شما در حال گفت‌وگو با شخصی باشید که در مواردی دیدگاه‌هایتان با یکدیگر هم جهت نباشد. زمانی که شما صبر پیشه می‌کنید و به صحبت فرد مقابل گوش می‌دهید به نوعی احترام گذاشتن را به فرزندتان می‌آموزید. همچنین زمانی که کودک را مورد تشویق قرار می‌دهید، در فعالیت‌هایش رو به جلو حرکت می‌کنند. شما می‌توانید برای قدردانی از رفتار‌هایش هدیه تهیه کنید و او را مورد تحسین قرار دهید.