صدر اعظم آلمان در آستانه دیدار با نخست وزیر رژیم صهیونیستی با انتشار تصویری ویدیویی به برخی از انتقادات نتانیاهو از توافق هسته ای ایران پاسخ گفت.

به گزارش پرس شیعه، به نقل از خبرگزاری آلمان، «آنگلا مرکل» در برابر انتقادها‌ی نخست وزیر اسرائیل، از توافق هسته‌ای غرب با ایران دفاع کرد و در یک پادکست تصویری گفت: دولت آلمان و سایر مذاکره‌کنندگان پس از روندی دشوار و سنگین به این نتیجه رسیدند که این توافق، می‌تواند نظارت، نفوذ و شفافیت بیشتری (در برنامه اتمی ایران) به ارمغان آورد.

مرکل افزود بدون این تصمیم‌گیری، ساده‌انگاری بود که فکر کنیم همه‌چیز به خودی خود حل خواهد شد.

صدراعظم آلمان اضافه کرد که اینک فرصت نظارتی دقیق (بر برنامه اتمی ایران) فراهم شده و او در این زمینه با نتانیاهو گفتگو خواهد کرد.

دویچه وله در این رابطه می نویسد: نخست وزیر اسرائیل بیم دارد که توافق اتمی با ایران و لغو تحریم‌های غرب علیه تهران، فرصتی برای ایران فراهم سازد تا برنامه ساخت بمب اتمی را به پیش ببرد. نتانیاهو نگرانی خود از توافق هسته‌ای را به کرات و به اشکال مختلف بیان کرده و این توافق را خطای تاریخی غرب خوانده است. نتانایهو از جمله در نطقی در ماه اکتبر در مجمع عمومی سازمان ملل، ایران را به ببری تشبیه کرد که هیچ‌گاه گربه نخواهد شد.

پیام ویدئویی آنگلا مرکل کمی پیش از ملاقات‌های منظم و ادواری رهبران دولتی آلمان و رژیم صهیونیستی منتشر شد. نتانیاهو قرار است روز سه‌شنبه ۲۷ بهمن برای ششمین دیدار مشورتی با مرکل، وارد برلین شود.

آنگلا مرکل در پیام خود، به برخی از تفاوت‌ دیدگاه‌ها در مسائل مهم سیاسی طرفین اشاره کرد. او علاوه بر بیان برآورد آلمان از توافق اتمی با ایران، موضوع احداث شهرک های یهودی‌نشین در کرانه غربی رود اردن را نیز مورد توجه قرار داد و یادآور شد که در روند صلح خاورمیانه پرسش‌‌هایی وجود دارند که در ملاقات با بنیامین نتانیاهو آنها را مطرح خواهد کرد.

صدراعظم آلمان در بیان این پرسش‌‌ها، به نکاتی چون ایستا بودن فرآیند صلح خاورمیانه و راه‌کار دو کشور مستقل و هم‌جوار اشاره کرد و ادامه ساخت شهرکهای یهودی‌نشین را موضوعی کلیدی در این عرصه دانست. آنگلا مرکل افزود که در مناسبات دو کشور دمکراتیک، این نکات باید به صورتی شفاف و روشن مورد بحث قرار گیرند.

بر اساس این گزارش در ششمین دیدار نتانیاهو و مرکل در برلین، هیات‌هایی از وزرای دو کشور نیز حضور خواهند داشت.