نهادهای اطلاعاتی آلمان معتقدند که کودتای ترکیه از جانب «فتح الله گولن» سازماندهی نشده و آمریکا نیز از وقوع چنین رویدادی بی اطلاع بوده است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از اشپیگل، بر اساس این برآوردها، فتح الله گولن به ندرت با ارتش ترکیه در ارتباط بوده و همراه با طرفداران خود بر یک تغییر سیاسی دور از خشونت در ترکیه تاکید دارد.

دولت ترکیه فتح‌الله گولن، از شخصیت‌های مذهبی و مخالف دولت ترکیه را که سال‌هاست در تبعیدی خودخواسته در امریکا زندگی می‌کند، از عوامل کودتا می‌داند، این در حالی است که جنبش گولن با انتشار بیانیه‌ای این اتهام را رد کرده و جان کری، وزیر خارجه امریکا نیز از دولت ترکیه خواسته است درباره اتهام علیه گولن مدرک ارائه دهد.

بر اساس برآورد نهادهای اطلاعاتی آلمان، این امر نیز بعید است که خود شخص «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه، در پس این کودتا باشد.

بر اساس گزارش اشپیگل، اینکه گفته شود این کودتا از سوی آمریکا سازماندهی شده و یا واشنگتن از وقوع آن اطلاع داشته نیز بی مورد است.

این در حالی است که آمریکا از دو هفته قبل نسبت به وقوع حملات تروریستی در ترکیه و همچنین سفر شهروندان خود به ترکیه هشدار داده بود.

البته دلایل اصلی این آشوب ها در ترکیه برای سازمان های اطلاعاتی آلمان همچنان مشخص نیست. در محافل امنیتی آلمان گفته می شد که بدیهی است که یک گروه کوچک از مقامات و سرگردهای نیروی زمینی که به کمالیسم و جریان سکولار وابسته بودند این کودتا را آغاز کرده اند.

از سوی دیگر محافل اطلاعاتی آلمان از یک پاکسازی در نیروهای امنیتی از مخالفان اردوغان در روزهای و هفته های آینده سخن گفته اند. البته اردوغان از دوران نخست وزیری خود روند پاکسازی در ارتش را آغاز کرده بود.