وزارت امور خارجه سوریه با محکوم کردن حمله توپخانه ای ترکیه به خاک این کشور، تأکید کرد که این حمله، حمایت مستقیم آنکارا از گروههای تروریستی، هجوم به ملت و نقض حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه است.

به گزارش پرس شیعه، این وزارتخانه از شورای امنیت سازمان الملل خواست به وظایف خود در دفاع از صلح و امنیت بین الملل عمل کرده و مانع ادامه جنایات دولت ترکیه شود.
وزارت خارجه سوریه در دو نامه جداگانه برای دبیر کل سازمان ملل متحد و رئیس شورای امنیت – که یک نسخه از آنها به خبرگزاری سوریه سانا ارسال شده است – تاکید کرد: دیروز شنبه ۱۳ فوریه ۲۰۱۶ (۲۴ بهمن ماه ۱۳۹۴) از ساعاتی پیش از ظهر، ترکیه مناطق کردنشین سوریه و مواضع ارتش این کشور را زیر آتش توپخانه سنگین خود گرفت.
این کشور در واکنش به پیشروی نظامی ارتش سوریه در جبهه های حومه شمالی استان حلب و به منظور بالا بردن روحیه گروههای تروریستی، با هدف حمایت مستقیم از این گروهها، روستاهای پرجمعیت سوریه شامل مرعناز، المالکیه، منغ، عین دقنه و… را هدف حملات توپخانه ای خود قرار داد.

ادامه ارسال سلاح ومهمات از ترکیه برای تروریستها در سوریه
وزارت خارجه سوریه افزود: دقیقا در همین روز ۱۲ خودروی پیک آپ مجهز به مسلسلهای دوشکای ۱۴٫۵ میلیمتری به همراه یکصد تروریست مسلح از طریق گذرگاه مرزی باب السلامه از ترکیه وارد خاک سوریه شدند. تصور می شود بخشی از این عناصر از نیروهای ترکیه بوده و برخی دیگر از مزدوران هستند و این نشان می دهد که عملیات ارسال مهمات و سلاح برای تروریستها از طریق گذرگاه مزبور به منطقه اعزاز در سوریه ادامه دارد.

اعتراف رسمی اوغلو به مداخله آشکار در سوریه و حمایت از تروریستها
وزارت خارجه سوریه در ادامه خاطرنشان کرد که این تجاوزات همزمان با اظهارات اخیر داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه، صورت گرفته است. وی در سخنانش بر مداخله آشکار ترکیه در امور داخلی سوریه و ادامه حمایت همه جانبه دولتش از گروههای تروریستی شامل جبهه النصره و الجبهه الشامیه و احرار الشام و دیگر گروههای تروریستی وابسته به القاعده تأکید کرده بود.
وزارت خاوجه سوریه با اشاره به این شواهد، اظهارات اوغلو را به منزله اعتراف رسمی و از پیش برنامه ریزی شده آنکارا به نقض قطعنامه های شورای امنیت درباره مبارزه با تروریسم دانست و افزود: دولت سوریه مایل است توجه جامعه جهانی را به رفتارهای غیرمسئولانه حکومت ترکیه که اخیرا باعث شکست نشست ژنو شد، جلب کند. دولت ترکیه اکنون نیز می کوشد با این قبیل تجاوزات نشست بعدی ژنو را قبل از برگزاری به شکست بکشاند.

درخواست سوریه از شورای امنیت برای محاکمه ترکیه
وزارت خارجه سوریه تصریح کرد: دولت سوریه جرایم و تجاوزات مکرر ترکیه در حق ملت سوریه و نقض حاکمیت و تمامیت ارضی خود توسط این کشور را محکوم می کند و آن را نقض آشکار اصول و مبادی منشور سازمان ملل متحد و زیر پا گذاشتن قوانین بین الملل و تمام قطعنامه های شورای امنیت درباره مبارزه با تروریسم می داند و یک بار دیگر بر حق مشروع خود در پاسخگویی به جنایات و تجاوزات مکرر ترکیه و مطالبه غرامت از این کشور تأکید می کند.
این وزارت خانه در پایان نامه اش به سازمان ملل متحد می نویسد: دولت سوریه از شورای امنیت سازمان الملل می خواهد دولتهای حامی گروههای تروریستی از جمله ترکیه را ملزم به اجرای قطعنامه های این شورا درباره مبارزه با تروریسم کرده و ارتباط آنها را با گروههای تروریستی از جمله داعش و جبهه النصره و دیگر گروههای وابسته به القاعده قطع کرده و انها را به خاطر حمایت نامحدود از این گروهها محاکمه کند.