مراسم رونمایی از « سامانه صدور مجوزات مؤسسات قرآن و عترت» طی تفاهم سازمان دارالقرآن کریم و معاونت قرآنی وزارت فرهنگ و ارشاد به کار خود پایان داد.

به گزارش پرس شیعه؛ مراسم رونمایی از « سامانه صدور مجوزات مؤسسات قرآن و عترت»، امروز دوشنبه ۲۸ تیرماه با حضور حجت‎الاسلام حشمتی، معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد و قره‎شیخ لو، ریاست سازمان دارالقرآن کریم در سالن اجتماعات معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد برگزار شد.

در این مراسم حجت‎الاسلام حشمتی، معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد درباره مصوبه صدور مجوزهای مؤسسه‎های قرآنی، گفت: شورای توسعه فرهنگ قرآنی مصوبه‎ای مبنی بر نظارت و صدور مجوزهای مؤسسه‎های قرآنی از طریق یک هیئت تخصصی به تصویب رساند. تا قبل از تشکیل این هیأت، کار صدور مجوزها از طرق مختلفی از جمله وزارت ارشاد، سازمان تبلیغات اسلامی، حوزه‎های علمیه و سازمان اوقاف انجام می‎شد و با تشکیل این هیأت، امر نظارت و صدور مجوزهای مؤسسات قرآنی کشور در یک نقطه متمرکز شد.

وی با اشاره به اعضای هیئت نظارت و صدور مجوزهای مؤسسه‎های قرآنی، گفت: اعضای هیأت نظارت و صدور مجوز به مؤسسه‎های قرآنی را معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد (عضو و رئیس هیأت)، مدیر کل مؤسسات قرآنی، رئیس دارالقرآن کریم (به عنوان دبیر هیأت)، یک نفر از نمایندگان سازمان تبلیغات اسلامی، دو اتحادیه قرآنی، حوزه علمیه، سازمان اوقاف و شورای توسعه فرهنگ قرآنی تشکیل می‎دهند.

حشمتی درباره صدور مجوز تمدید مؤسسات قرآنی گفت: امر تمدید مجدد مجوز فعالیتهای مؤسسه‎های قرآنی به دلیل ادغام و تشکیل هیأت صدور مجوزهای قرآنی به تعویق افتاده بود ولی با تشکیل این هیأت، مجوز فعالیت این مؤسسه‎ها که تعدادشان به ۲۵۲ تا می‎رسد، به مدت یک سال تمدید شد و نیز موضوع ثبت‌نام مؤسسه‎های جدید قرآنی هم اکنون در سایت سازمان تبلیغات و وزارت ارشاد در حال انجام است.

وی درباره ادغام اتحادیه‎های قرآنی (اتحادیه مؤسسات قرآنی مردم نهاد کشور، اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور) گفت: امر ادغام دو اتحادیه قرآنی در مراحل نهایی و کار به تصویب اساسنامه این دو اتحادیه رسیده است. مراحل اجرائی این اتحادیه‎ها با حضور دو تا ۱۱ نفر از اعضای مجمع عمومی در سلسله جلساتی به تصویب رسید که در این مجمع اساسنامه استانی نیز تأیید نهایی شد. بعد از تأسیس و راه‎اندازی اتحادیه‎های استانی، اتحادیه کشوری را نیز تشکیل می‎دهیم.