سفیر ایران در ترکیه گفت: در مقابل کودتای نظامی پنجم ترکیه چندین سد بلند قرار داشت؛ اراده مردمی، وحدت نظر همه احزاب و جناح‌های سیاسی در مخالفت با کودتا و عنصر دمکراسی‌خواهی در میان مردم و همه جناح‌های سیاسی کشور.

به گزارش پرس شیعه؛ ابراهیم طاهریان‌فر، سفیر ایران در ترکیه در مورد دلائل نافرجام ماندن کودتای نظامی در ترکیه افزود: در همان لحظات اولیه اعلام کودتا همه رهبران جناح‌های سیاسی یک صدا کودتا را محکوم کرده و نسبت به اهمیت برقراری و ادامه توسعه روند دمکراسی در کشور تاکید کردند. در این میان حضور مردم در میادین و خیابان‌ها همراه با ابراز مخالفت با کودتا و نیز همراهی روحانیون با مردم با قرائت اذان و الله اکبر از مناره‌ها از اهمیت خاصی برخوردار بود.

او در مورد ارزیابی نقش رسانه‌ها در نافرجام گذاردن کودتا به ایسنا گفت: مجموعه رسانه‌ها که از ارکان مهم دمکراسی محسوب می‌شوند کارکرد مثبتی در همراهی با خواست و اراده مردم ترکیه نسبت به ابراز مخالفت با کودتا آن هم در صفی واحد به نمایش گذاردند. اطلاع‌رسانی به موقع، ارسال منظم و پیاپی پیام رهبران و مقامات دولتی و نمایش تصاویر حضور مردم در خیابان‌ها در این حوزه بسیار حائز اهمیت بود.

طاهریان‌فر افزود: البته خبرنگاران دفاتر خبری رسانه‌های ایران مستقر در آنکارا و استانبول و نیز رسانه‌ها در ایران با دنبال کردن مسیر تحولات با اطلاع‌رسانی دقیق و صحیح نقش مثبتی در جهت انعکاس شفاف تحولات بر عهده داشتند.

سفیر ایران در آنکارا در مورد موضع ایران در قبال کودتا گفت: موضع اصولی ما مخالفت با کودتاست. همان گونه که مقامات عالی جمهوری اسلامی ایران نیز اعلام کرده‌اند کودتا در منطقه ما جایگاهی ندارد. بر این اساس تلاش شد که از همان لحظات اولیه ارتباط میان مقامات ایران و ترکیه برقرار شود. هم‌چنین صریح‌ترین موضع‌گیری هم از سوی دکتر ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ساعات اولیه اعلام کودتا نظامی در ترکیه منتشر شد.