مراسم افتتاحیه نمایشگاه کتاب جنوب استان فارس در شهرستان جهرم یکشنبه با حضور جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی برگزار شد.

به گزارش پرس شیعه،نمایشگاه کتاب جنوب فارس با حضور ۷۰ ناشر معتبر و عرضه بیش از ۲۰ هزار عنوان کتاب در جهرم گشایش یافتهاست.
محسن نعمت اللهی سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی جهرم درمراسم افتتاح این نمایشگاه گفت: بیش از ۷۰ ناشر معتبر کشور و برخورداری از ۶ هزار عنوان و ۲۰ هزار جلد کتاب، برای نخستین بار در شهرستان های استان فارس در جهرم برپا می شود.
وی با بیان اینکه در این نمایشگاه پرفروش ترین کتاب های ناشران معتبر کشور عرضه می شود، افزود: بیش از ۹۰ درصد کتاب های پرفروش کشور در سال های اخیر با ۲۰ درصد تخفیف در این نمایشگاه ارائه می شود.
سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی جهرم ادامه داد: برای انتخاب کتاب ها از افرادی که در حوزه های مختلف کتاب شناس هستند، مشورت گرفته شده است.
نعمت اللهی به عناوین کتاب های عرضه شده در این نمایشگاه اشاره کرد و گفت: شعر و ادبیات، فلسفه و روانشناسی، مذهبی و دفاع مقدس، کودک و نوجوان، علمی و کتاب های نفیس آثار هنرمندان از موضوعات این نمایشگاه کتاب است.
معطریان مسئول برپایی این نمایشگاه کتاب نیز در سخنانی با اشاره به اینکه عدم تنوع در نمایشگاه های کتاب شهرستانی سبب شده تا انتظارات مردم در این زمینه برآورده نشود، افزود: معمولاً در این نمایشگاه ها از کتاب های کم فروش و نویسندگان غیرمشهور استفاده شده و ناشران حاضر نیستند با تخفیف ویژه کتاب ها را در نمایشگاه عرضه کنند.
وی با بیان اینکه کتاب هایی ارائه شده در این نمایشگاه گلچین شده از انتشاراتی های مختلف است، گفت: کتاب های پرفروش برخی از ناشران غیرمشهور نیز در این نمایشگاه عرضه می شود.
مسئول برپایی نمایشگاه بزرگ کتاب جنوب فارس با اشاره به اینکه به سبب نبود مکان دائمی نمایشگاه در جهرم مجبور به برگزاری این نمایشگاه کتاب در سالن ورزشی کانون فرهنگی تربیتی ۱۷ شهریور هستیم، بیان کرد: نمایشگاه بزرگ کتاب جنوب فارس سوم تا ۱۶ بهمن ماه از ساعت ۹ صبح تا ۲۱ شب پذیرای بازدید علاقه مندان است.
وی به حضور نویسندگان جهرمی در این نمایشگاه برای معرفی آثار خود و پاسخ به سوالات علاقه مندان به حوزه کتاب اشاره کرد و گفت: زمان حضور نویسندگان در محل نمایشگاه بعدازظهر هر روز است.
وی با اشاره به علت نامگذاری این نمایشگاه به «ضیافت کتاب و مهربانی» خاطرنشان کرد: قصد داریم بخش عمده سود حاصل از فروش کتاب در این نمایشگاه را به مرکز نگهداری از معلولان کم توان ذهنی شهرستان جهرم هدیه کنیم.
معطریان از برگزاری همایش فرهنگ کتاب و کتابخوانی در حاشیه برپایی این نمایشگاه با سخنرانی رضا امیرخانی نویسنده و مولف برتر کشور و برنده چندین جایزه ادبی اشاره کرد و گفت: این برنامه ششم بهمن ماه از ساعت ۱۵ و ۳۰ تا ۱۷ و ۳۰ در تالار علامه امینی برگزار می شود.
در برپایی نمایشگاه فرمانداری ویژه جهرم، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، اداره آموزش و پرورش، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، دانشگاه جهرم، دانشگاه علوم پزشکی و شهرداری و شورای اسلامی شهر جهرم و کتابفروشی کلبه کتاب همکاری دارند.
در این مراسم حجت الاسلام دکتر لطف الله دژکام نماینده ولی فقیه و امام جمعه جهرم ضمن تقدیر از برگزار کنندگان این نمایشگاه، این نوع فعالیت های فرهنگی وادبی را در شهرستان جهرم بخاطر مرکز علمی وفرهنگی ووجود ده ها هزار دانشجو و نزدیک ۳۰هزار نفر دانش آموز بسیارضروری ومورد نیاز منطقه دانست وخواستار استقبال مردم و حمایت مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس از چنین برنامه های فاخری شد.
دکتر دژکام ضمن تشکر از مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی فارس به دلیل اعلام آمادگی بخاطردر اولویت قرار دادن شهرستان جهرم جهت معرفی بزرگان این دیار توسط انجمن مفاخر فرهنگی استان فارس در سال آینده از مسئولین شهرستان خواست تا پیگیری ومقدمات لازم جهت معرفی آثار و شخصیت میرزا نصیر جهرمی اقدام کنند.
خواجه نصیر جهرمی از اطبا و دانشمندان و از شاعران سده ۱۲ است، زادگاهش جهرم بوده و سالها در اصفهان نشو و نما یافته سپس به شیراز آمده و به منصب طبابت کریم خان زند رسیده است.
وی مسجد وکیل شیراز را طراحی و جهت قبلهٔ آن را تعیین کرد. نخستین دبیرستان جهرم و یکی از معروف ترین دبیرستان های شهر بنام خواجه نصیر است که از نام همین خواجه نصیر ثانی جهرمی گرفته شده و در مرکز شهر قرار دارد.
خواجه نصیر جهرمی درشیراز چشم از جهان فرو بست؛ اما درنجف اشرف به خاک سپرده شد.

به گزارش ایرنا علیرضا صحرائیان، فرماندار ویژه جهرم هم گفت: امروز هر جامعه ای که می خواهد خود را در راه پیشرفت قرار دهد چاره ای جز بالا بردن سطح مطالعه ندارد.
وی افزود: جهرم با دارا بودن ۱۶ هزار دانشجو، ۵ هزار طلبه و ۲۷ هزار دانش آموز باید از لحاظ مطالعه کتاب از جایگاه خوبی برخوردار باشد.
صحرائیان از پیگیری های مستمر امام جمعه جهرم در شورای فرهنگ عمومی در مورد بالا بردن سطح مطالعه در این شهرستان تشکر کرد و بیان داشت: نمایشگاه کتاب جهرم امسال با ورود بخش خصوصی به خود رنگ وبوی دیگری داده و این حضور نشان از سرمایه گذاری در زمینه مطالعه است که جای امیدواری دارد.
فرماندار وِیژه جهرم گفت: مدیران اداره های شهرستان باید سعی کنند در امر کتاب و کتاب خوانی در اداره های خود حداکثر تلاش را انجام دهند تا سطح معلومات تخصصی هر کارمند در بخشی که کار می کند افزایش یابد چراکه این امر در بالا رفتن راندمان کاری فرد نقش اساسی دارد.