تحلیل گر مسائل بین الملل ضمن مطح کردن روسیه به عنوان بازیگر عمده تحولات منطقه، گفت که تحولات در کشورهای عربی شرایط را به نفع روس ها و برای حضور فعال این کشور در منطقه دگرگون کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ نشست «سیاست خارجی روسیه درغرب آسیا» با حضور دکتر «محمد شوری» استاد دانشگاه و تحلیل گر مسائل بین الملل و مدیر گروه مطالعات روسیه و قفقاز مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، امروز، سه شنبه، به همت پژوهشگاه مطالعات جهان در محل این پژوهشگاه برگزار گردید.

در ابتدای این نشست «شوری»، روسیه را بازیگر عمده تحولات دائمی منطقه دانست و گفت: این کشور بعد از فروپاشی شوروی در منطقه حضور جدی نداشت و عملا قدرت را به آمریکایی ها واگذار کرده بود، اما تحولات در کشورهای عربی شرایط را برای روس ها دگرگون کرد. روس ها با شکل گیری جنبش های اخیر منطقه متقاعد شدند که باید در منطقه حضور فعال داشته باشند.

وی در ادامه به اهداف روسیه در منطقه اشاره کرد و گفت: روس ها در منطقه به دنبال چند موضوع هستند: منافع شخصی خود را در منطقه حفظ کنند. به عنوان کشوری که سابقه ابر قدرتی دارد منطقی است که به دنبال حفظ متحدین خود باشند. در پی این هستند که بازار تسلیحاتی خود را در منطقه داشته باشند و منافع اقتصادی کشور خود را از این طریق دنبال کنند.

وی همچنین خاطر نشان کرد: روسیه به عنوان یکی از دو قدرت بزرگ جهانی احساس مسئولیت در قبال همپیمانانش دارد و در مقابل ناامنی های منطقه نگرانی هایی نیز دارد.

تحلیل گر مسائل بین الملل تصریح کرد: روسیه به دنبال موازنه متقابل با آمریکا است که به یک نوع چالش گری در عرصه سیاسی را در مقابل آمریکا دنبال می کند. خاورمیانه شاید به خودی خود برای روس ها مهم نباشد اما به چالش کشیدن آمریکا برای قدرت نمایی در مقابل آنها برای روس ها از اهمیت زیادی برخوردار است.

شوری با اشاره به اینکه جنگ های اخیر در سوریه کشور روسیه را به یک بازیگر مهم تبدیل کرده است، تصریح کرد: روسیه اکنون به عنوان کشوری که تعیین کننده مسائل بین الملل است دوش به دوش آمریکا در حال پیش روی است و همچنین افزایش جاه طلبی های خود در منطقه است.

مدیرگروه مطالعات روسیه مرکز تحقیقات استراتژیک با برشمردن اهداف روسیه در خاورمیانه ادامه داد: روسیه با گسترش نا امنی به حوزه کشورهای شوروی مقابله می کند زیرا امکان تسری گروه های تروریستی به منطقه آسیای میانه وجود دارد.

شوری خاورمیانه را بازار تسلیحاتی خوبی برای روس ها خواند و ادامه داد: روس ها معتقد به عدم خود بسندگی قدرت در منطقه هستند. معتقدند که یک قدرت بیرونی باید امنیت منطقه را تامین کند و معتقد به ایجاد موازنه بین قدرت های منطقه ای برای تامین امنیت منطقه خاورمیانه هستند.

وی روس ها را معتقد به شکل گیری دولت های قوی و ضرورت تضعیف نکردن دولت های مرکزی در منطقه دانست و خاطر نشان کرد: در واقع نگاه روس ها به حکومت ها در منطقه نگاهی مردم محور بوده است نه دولت محور.

وی افزود: روسیه نگاه تک بعدی به امنیت در خاورمیانه دارد و اولویت تامین امنیت در منطقه را با قدرت های بزرگ می داند. و این را از طریق تعامل با همه طرف های درگیر در مسائل خاورمیانه دنبال می کند و در مجموع نگاه بازاری به خاورمیانه دارد.

شوری رژیم صهیونیستی را دارای جایگاه ویژه در استراتژی روس ها دانست و گفت: روسیه یکی از دولت های تضمین کننده امنیت اسرائیل در منطقه است.

وی با اشاره به نقاط ضعف و توان مندی روسیه در خاورمیانه، ادامه داد: روسیه فاقد یک ایده استراتژیک مشخص برای آینده منطقه است و نمی تواند شریک اقتصادی منسجم و دائمی برای هیچ یک از کشورهای منطقه باشد. این کشور نمی تواند از قدرت نرم در منطقه برخوردار باشد.

شوری با اشاره به توانمندی های روسیه در منطقه ادامه داد: روسیه از توانمندی دیپلماتیک قوی ای برخوردار است و می تواند مذاکرات سیاسی بین طرف های متخاصم در منطقه را اداره کند و با کشورهای غربی با روابط دیپلماتیک وارد شود.

وی در پایان گفت: روسیه بعد از فروپاشی شوروی اولین حضور نظامی را در سوریه تجربه کرده است و آشکار است که تامین اهداف این کشور دلیل حضور نظامی چند ساله این کشور است.