زاهدان-پنجمین جشنواره سراسری شعر انقلاب اسلامی با حضور شاعران ایرانی و خارجی، عصر روز یکشنبه در سالن اجتماعات اداره کل تبلیغات اسلامی سیستان و بلوچستان آغاز به کار کرد.

به گزارش پرس شیعه، دبیر هنری پنجمین جشنواره سراسری شعر انقلاب در این مراسم اظهار داشت: عنوان و هدف؛ این جشنواره را با دیگر جشنواره ها متفاوت کرده؛ چرا که شعر انقلاب اسلامی، شعری است که با ارزش های محوری انقلاب اسلامی گره خورده و باید روز به روز در سطوح مختلف جامعه آن را تببین کرد.

علیرضا قزوه افزود: این جشنواره تفاوت کارکردی هم با دیگر جشنواره ها دارد که معرفی چهره های جوان انقلاب اسلامی از اهداف این جشنواره است و توجه به مفهوم شعر انقلاب همچنان این شعر را به سمت هدفی که دارد، می برد و موجب می شود این هدف فراموش نشود.

وی با بیان اینکه شعر، زبان آرمان های یک جامعه است، افزود : تجربه انقلاب اسلامی، تجربه قابل توسعه است، حال با این معنا که شعر انقلاب زبان آرمان های ماست و می تواند درجهان قابل توسعه باشد و همین توسعه است که ما را تشویق می کند تا بتوانیم این جشنواره را از سال آینده به صورت بین المللی برگزار کنیم.

دبیر هنری پنجمین جشنواره سراسری شعر انقلاب تاکید کرد: امروز بحث سبک در جشنواره شعر انقلاب جدی است، بقیه هنرها نتوانستند این کار را بکنند، اکنون بیش از هزار رساله دانشگاهی در حوزه شعر انقلاب داریم و سهم بانوان در شعر انقلاب زیاد شده، به گونه ای که در پنجمین دوره از ۲۱۱ شرکت کننده، تعداد زنان ۷۲ نفر و مردان ۱۳۹ نفر بودند.

وی گفت: ۷۳۵ اثر در بخش‌های مجموعه شعر، تک اثر و پژوهش به دبیرخانه جشنواره ارسال شده که از این تعداد ۱۵ اثر از سوی هیات داوران برگزیده شد.

دبیر هنری جشنواره شعر انقلاب با اشاره به حضور شاعرانی از هند و پاکستان در افتتاحیه این جشنواره گفت: ما بر این باوریم که برای جشنواره شعر انقلاب می‌توان فکر‌های بهتری نیز داشت و باید روز به روز در راستای تقویت و ترویج آن قدم برداشت.

سهم سیستان و بلوچستان از جشنواره شعر انقلاب ۱۳ شاعر است

رئیس حوزه هنری سیستان و بلوچستان نیز در این مراسم اظهار داشت: سهم این دیار که توفیق میزبانی را نیز با خود به همراه دارد، ۱۳ شاعر شیعه و سنی است.

محسن ذوالفقاری بیان کرد: از مجموعه آثار راه یافته؛ کتاب انقلاب اسلامی و تاثیر آن در چگونگی تفکر فلسفی دانش آموزان؛ نوشته ناصر زورقی از سیستان و بلوچستان به بخش نهایی راه یافته که امید است افتخار آفرینی را برای این دیار مرزی به همراه داشته باشند.

وی تاکید داشت: تبین ارزش ها انقلابی در سرزمین سیستان و بلوچستان که در خط مقدم مقابله با جنگ نرم دشمنان قرار دارد امری ضروری است و برگزاری این نشست ها توفیق دو چندانی در رسیدن به اهداف مقاومت در این جبهه است.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم افتتاحیه پنجمین جشنواره شعر انقلاب عصر روز یکشنبه ۲۵ بهمن در زاهدان برگزار شد و مطابق برنامه ریزی صورت گرفته اختتامیه آن نیز عصر روز دوشنبه ۲۶ بهمن در تالار سوره حوزه هنری تهران برگزار می‌شود.